מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

מעגל השבט

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
אופק | יובל
משך הפעולה
מערך
  • מתאים לשבת
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

בפעולה הקודמת בדקו החניכים את יחס החברה אליהם ומה הם מרגישים בסניף, ובפעולה זו נעמיק את המבט פנימה לתוך השבט. נראה שכדי לבנות שבט מכיל ושמח כל חניך וחניכה צריכים להבין שהם לא רק מקבלים מקום אלא גם נותנים מקום לחברי השבט האחרים, ויכולים לעשות מעשה, אפילו קטן, שמקדם בשבט מבט שוויוני, פתוח ואוהב.

מטרות הפעולה

  1. החניכים יבינו שהם שבט אחד ושיש להם תפקיד חשוב בהפיכת השבט למקום בטוח ונעים.
  2. החניכים יזהו מעשים פשוטים שהם יכולים לעשות כדי לאפשר מקום לחבריהם בשבט גם אם יש ביניהם שונות גדולה.
  3. החניכים יבטאו את הנתינה שלהם לשבט ויחוו את היותם חלק חשוב מהקבוצה.

 

ציוד:

  1. חבל ארוך
  2. כרטיסיות סמלים
  3. סלסילה או קופסה של חפצים וציורים (לב, יד, קובייה, סמיילי, משקפת, שעון)

מהלך הפעולה

פתיחה: שבט הוא כמו מעגל

פתחו את הפעולה בשאלה: מה זה שבט יובל (או אופק)? לאחר שתקבלו תשובות ("קבוצה", "אנחנו" ועוד) צרו על הרצפה מעגל עשוי חבל והזמינו את החניכים לעמוד סביב המעגל שיצרתם. לאחר שכולם יעמדו סביב המעגל, הסבירו שכשאנחנו במעגל, אנחנו רואים את כולם, אף אחד לא מוסתר.
המשילו את המעגל לשבט, שכמו שהמעגל נותן מקום לכולם להיות ולהיראות, כך גם בשבט יש מקום לכל אחד להיות ולהיראות.

מוזמנים לפתח עם החניכים שיח קצר על מה אנחנו מרגישים כשכולם רואים אותנו ומה הם מרגישים כשהם רואים את האחרים.
מומלץ לעשות סבב עין טובה שבה כל אחד אומר מילה טובה על החבר שמימינו.

 

שלב א: מה הצורך שלי?

עכשיו שהחניכים הבינו שהם שבט אחד שבו כולם רואים את כולם, נעבור לדבר איתם על מה כל אחד מהם צריך כדי להרגיש נעים בשבט.

פזרו על הרצפה את כרטיסיות הסמלים (נספח 1).

בקשו מכל חניך לבחור סמל שמראה את הצורך שלו מהשבט ולהציג אותו

( הסבירו את הסמלים לחניכים: שעון – זמן, סמיילי – חיוך, אוזן – הקשבה, רמקול – לדבר לאט ובקול, לחיצת ידיים – עזרה, שלט משחק – משחק רגוע או תנועתי ועוד)

סכמו: לכל אחד מאיתנו יש צורך אחר שיסייע לו להרגיש נעים ובטוח בקבוצת השבט שלנו. יש חברים בשבט שאוהבים משחק רגוע, יש חברים בשבט שמעדיפים משחק עם הרבה תזוזה, יש חברים שזקוקים להקשבה, יש חברים שצריכים הרבה חיוכים ומילים טובות ועוד… בשלב הבא נגלה מה כל אחד יכול עשות כדי שלכולם יהיה נעים במרחב של השבט שלו.

 

שלב ב: מה ביכולתי לתת?

שימו במרכז המעגל קופסה או סלסילה של חפצים וציורים. לב (להגיד מילה טובה), יד (עזרה), קובייה (משחק משותף), סמיילי (חיוך), שעון (לתת זמן), משקפת (לראות מי נשאר בחוץ).

הוציאו בכל פעם חפץ אחד מהסלסילה, הסבירו מה מסמל החפץ שהוצאתם ושאלו את החניכים מי חושב שהוא מסוגל לתת את זה לחברי השבט ואיך יעשה זאת.

סכמו: כל אחד ואחד יכול לתת משהו קטן שיעשה טוב בשבט, כי אפילו למילה טובה אחת או לחיוך אחד יכולה להיות השפעה גדולה.

 

שלב ג: הכוחות שבשבט

לאחר שראינו מה החניכים צריכים ומה הם מרגישים שהם מסוגלים לתת, נמחיש וניתן להם לבטא בצורה חווייתית את המעשים הטובים שהם יכולים לעשות.

שחקו עם החניכים משחק הפסלים. כאשר אתם אומרים מעשה מסוים, החניכים צריכים לפרש אותו לצורת פסל כפי שהם חושבים שהוא צריך להיראות.
מעשים: לעזור, להקשיב לחבר, לחייך, להזמין מישהו להצטרף, להיות חבר טוב.

 

סיכום

בשבט רואים את כולם, ויש מקום לכולם. גילינו בפעולה שלכל אחד צריך מהשבט משהו אחר כדי להרגיש ביטחון ושייכות. וכמו שכל אחד צריך משהו מהקבוצה, כך כל אחד יכול לתת ולהוסיף משהו ממנו. כשכל אחד נותן את החלק שלו, השבט נהיה שלם וחזק.

 

נספחים – בחוברת הדיגיטלית

דעתך חשובה לנו

WhatsApp Image 2026-01-07 at 20.13.09
מוסיפים אור בדרכה של שריתה

שריתה מנדלסון הי״ד עבדה במשך למעלה מעשרים שנה בהנהלה הארצית של תנועת בני עקיבא, והייתה עבור דורות של חניכים וקומונריות הרבה מעבר לתפקידה כאמא של בני עקיבא.

לפני ארבעה חודשים שריתה נרצחה בפיגוע בשכונת רמות בירושלים, בדרכה לעבודה בתנועה.

תנועת בני עקיבא מתגייסים להנציח את דרכה בהכנסת ספר תורה לזכרה.

הצטרפו אלינו להוסיף אור בדרכה של שריתה