מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

תמונת מראה

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
אופק | יובל
משך הפעולה
מערך
  • מתאים ליום חול
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

בשבוע השילוב השנה נעסוק בנושא 'בוחרים בשילוב, בונים חברה'. החניכים בשבטי יובל ואופק משולבים בסניף, אך לעיתים אינם מצליחים לבטא כיצד הם מרגישים בסניף. החשיפה לרגשות האישיים שלהם היא הצעד הראשון לבנות להם סביבה מחזקת ושייכת. בפעולה זו נאפשר לחניכים לעצור, להתבונן בעצמם ולתת מילים לחוויה הפנימית במרחב שלהם בסניף.

מטרות הפעולה

  1. החניכים יזהו ויבטאו את הרגשות שלהם כלפי הסניף באמצעות כרטיסים, תמונות או דוגמאות מוחשיות.
  2. החניכים יקשרו בין התנהגות של אחרים ובין תחושת השייכות האישית שלהם ויבינו מה גורם להם להרגיש טוב יותר או פחות.
  3. החניכים ינסחו יחד משאלת לב או צורך בסיסי, איך הם היו רוצים שיתייחסו אליהם ומה יעזור להם להרגיש חלק מהקבוצה.

 

ציוד:

  1. כרטיסי רגש (אימוג'ים בנספח 1)
  2. שני בריסטולים גדולים או לוחות
  3. תמונות מצבים
  4. תמונות של דברים טובים

שימו לב: חשוב מאוד לדאוג שהדפסתם את כל הנספחים או דאגתם לחלופה מתאימה

מהלך הפעולה

פתיחה: מה אני מרגיש בסניף

  • צרו עם החניכים לוח רגשות שלהם בסניף. כל חניך יבחר כרטיס אחד (נספח 1) שמייצג מה הוא מרגיש בדרך כלל כשהוא מגיע לסניף, וידביק אותו על הלוח גדול.
  • הדביקו את כל האימוג'ים על פלקט.

סכמו: כל אחד מרגיש אחרת, כל הרגשות שלנו חשובים, וכל אחד רוצה להרגיש טוב ושייך בסניף.

 

שלב א: איך מתייחסים אליי

אחרי שכל חניך יביע את הרגש שלו כלפי הסניף, עזרו להם לבטא איך הם מרגישים שמתייחסים אליהם. השתמשו בתמונות של מצבים  (נספח 2: ילד מחבק חבר, מישהו עוזר להרכיב משחק, מישהו צועק, ילד שנשאר לבד בצד).

לאחר שכל חניך הביע את הרגש שלו, הציגו לחניכים שתי תמונות (מתוך נספח 2) משתי סיטואציות שונות, אחת נעימה ואחת לא נעימה.
שאלו את החניכים מה התמונות גורמות להם להרגיש (אפשר גם שמי שיותר נוח לו יצביע על לוח הרגשות ולא ידבר).

סכמו: הדרך שבה מתנהגים אלינו משפיעה על ההרגשה שלנו. לפעמים זה משמח אותנו ולפעמים זה גם לא נעים לנו.

 

שלב ב: מה עושה לי טוב בסניף

הציגו תמונות של סיטואציות טובות בלבד ( נספח 3: מישהו מנופף לשלום, מישהו מחייך, כמה חברים משחקים ביחד).

אפשרות א (לחניכים בתפקוד נמוך):

פזרו את התמונות ובקשו מכל חניך לבחור תמונה שמציגה משהו שגורם לו להרגיש טוב.
חזקו את החניכים והסבירו שכשעושים לנו טוב אנחנו מרגישים שייכים.
(שלב זה יאפשר לנו לראות אם יש פערים בין ההרגשה של החניכים ובין הדברים שעושים להם טוב.)

אפשרות ב (לחניכים בתפקוד גבוה יותר):

בשלב הזה אנחנו רוצים להבין מה גורם לחניכים להרגיש שייכות וטוב. אם כל אחד מהם מרגיש שווה בין שווים בסניף.

הציגו לחניכים את התמונות (נספח 3) ופתחו איתם שיח על תחושת שווה בין שווים על ידי שאלות מכוונות:
* כשמישהו מנופף לך לשלום, זה גורם לך להרגיש כמו כולם?
* כשמשחקים איתך אתה מרגיש שאתה חלק מהקבוצה?
* יש דברים שעושים לחניכים אחרים והיית רוצה שיעשו גם לך?
* יש רגעים בסניף שאתה מרגיש קצת שונה?
* מה יעזור לך להרגיש שווה בין שווים?

 

שלב ג: משאלת לב

השלב הזה ישלים את השלב הקודם. הניחו על הרצפה בריסטול גדול או לוח ונסחו עם החניכים משאלות: איך הם היו רוצים שיתייחסו אליהם (שישחקו איתנו, שיעזרו לנו, שיחייכו אלינו, שיכבדו אותנו, כל רעיון אחר שעולה להם או לכם ואתם יכולים להציע להם שיעשה להם טוב בסניף).

* כתבו בגדול את משאלות הלב, וכל החניכים יחד יעזרו לקשט. אפשר להשאיר את היצירה תלויה בסניף כל שבוע שילוב, כדי ששאר החניכים בסניף יראו מה שבטי יובל ואופק צריכים מהם.

 

סיכום

שיקפנו את הרגשות שלנו כדי להבין מה אנחנו מרגישים כשאנחנו מגיעים לסניף. אחר כך ראינו שהתנהגויות של אחרים משפיעות עלינו לטובה, ולפעמים גם מעוררות קושי. למדנו שכל אחד מאיתנו יכול להגיד מה הוא צריך כדי להרגיש שייך ואהוב. לסיום יצרנו משהו משותף שמבטא את הרצון שלנו כשבט.

 

נספחים – בחוברת הדיגיטלית

 

דעתך חשובה לנו

WhatsApp Image 2026-01-07 at 20.13.09
מוסיפים אור בדרכה של שריתה

שריתה מנדלסון הי״ד עבדה במשך למעלה מעשרים שנה בהנהלה הארצית של תנועת בני עקיבא, והייתה עבור דורות של חניכים וקומונריות הרבה מעבר לתפקידה כאמא של בני עקיבא.

לפני ארבעה חודשים שריתה נרצחה בפיגוע בשכונת רמות בירושלים, בדרכה לעבודה בתנועה.

תנועת בני עקיבא מתגייסים להנציח את דרכה בהכנסת ספר תורה לזכרה.

הצטרפו אלינו להוסיף אור בדרכה של שריתה