מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

יוצרים חברה משלבת

סוג הפעולה
מתאים לגיל
נבטים | ניצנים | מעלות
משך הפעולה
עד שעה
מערך
  • מתאים ליום חול
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

השבוע אנחנו מציינים בתנועה את שבוע השילוב. בתנועה משולבים חניכים בעלי צרכים מיוחדים בשבטים השונים ובשבטי יובל ואופק, מתוך הבנה שהשילוב הוא עמדה חברתית. חברה בריאה היא חברה שמרגילה את עצמה לראות את כולם כחלק טבעי ממנה – כולם חלק מהשלם. בפעולות הקרובות נשאל: איזה שבט אנחנו רוצים להיות? האם אנחנו שבט שכולם מרגישים שיש להם מקום בו? מה האחריות שלנו, הקבוצה, להפוך את השבט שלנו למרחב שלכולם יש בו מקום?

מטרות הפעולה

  1. החניכים ילמדו מהו שילוב ומהי הדרך להגיע לשילוב מיטבי.
  2. החניכים יתנסו בסיטואציות הממחישות חוסר שילוב.
  3. החניכים ייצרו תוצר המבטא שילוב של כל חברי השבט כשווים זה לזה.

 

ציוד:

  • פלסטלינה בכל מיני צבעים
  • אפשרות להקרנת סרטון
  • נספח מודפס
  • בריסטול
  • כלי כתיבה

מהלך הפעולה

פתיחה: מגוון צבעים

חלקו לחניכים פלסטלינה בכל מיני צבעים.
שאלו אותם אם הם יודעים איזה צבע יצא מערבוב הצבעים, ותנו להם לערבב.

סכמו: כרגע ערבבתם כמה צבעים שונים וקיבלתם משהו חדש. בפעולה הקרובה נדבר על שילוב, כיצד נראית חברה שמשלבת. האם אנחנו כמו שני צבעים שונים? האם אנחנו מתערבבים עם מי שדומה לנו? האם אנחנו מתערבבים עם אנשים ששונים מאיתנו?

 

שלב א: מולקולה

בשלב זה תמחישו לחניכים באמצעות משחק שני סוגים של חוסר שילוב:

משחק המתאר יצירת קבוצות שונות בחברה:

מולקולה – בקשו מהחניכים להסתובב ברחבי החדר, וכאשר אתם אומרים את המילה "מולקולה" ואחריה מספר (לדוגמה: "מולקולה שלוש"), על החניכים להסתדר בקבוצות על פי המספר שאמרתם. שחקו כמה סבבים.


משחק המתאר קבוצה אחת, אבל מישהו נשאר בחוץ

(בחרו אחת מן האפשרויות):

מעגל כוח – העמידו את החניכים במעגל ואמרו להם לשלב זרועות עם חבריהם. בחרו חניך או שניים שינסו לפרוץ אל תוך המעגל. על שאר החניכים למנוע מהם להיכנס.

מלך התנועות – בחרו חניך, והורו לו לצאת החוצה. בחרו מהחניכים את מלך התנועות. לאחר מכן החזירו את החניך שיצא. על השבט לעשות תנועות לפי תנועותיו של מלך התנועות, ועל החניך שיצא להצליח לזהות מי הוא המלך.

 

דיון

שאלו את החניכים (בהתאמת השאלות לשבט שלכם):

  • איך מרגיש מי שנשאר בחוץ במלך התנועות או במעגל כוח?
  • איך מרגיש מי שנמצא בקבוצה שהיא חלק מהשבט אבל לא שייך לכל הקבוצות, כמו במשחק המולקולה?
  • איך היה להסתובב בחדר במשחק המולקולה בלי להתחלק לקבוצות? כולכם הרגשתם אותו דבר? האם כך אנחנו רוצים להרגיש בשבט?

סכמו: במשחקים האחרונים חווינו גישות של שילוב: במשחק המולקולה לפעמים הסתובבנו כולם בחדר כשווים, בעצירות הפכנו קבוצות-קבוצות. במשחקים האחרים יש מישהו שמרגיש חיצוני, זר, לא קשור. ככה הרבה פעמים מרגישים אנשים בעלי מוגבלויות, ככה לפעמים מרגישים ילדים בשבט שלנו אם אנחנו לא משתפים את כולם או מתייחסים אליהם לא יפה.
אנחנו רוצים שכולם ירגישו כמו במשחק המולקולה כשמסתובבים יחד בחדר. איך נעשה את זה? נסביר בשלב הבא.

 

שלב ב: פורצי דרך

לאחר הסרטון הסבירו על היישוב גבעות והקהילה שלו (היעזרו בנספח 1).

דיון

שאלו את החניכים:

  • האם אנשים עם צרכים מיוחדים שגרים ביישוב גבעות מרגישים כמו במשחק המולקולה כשמסתובבים יחד בחדר? הם מרגישים כמו כולם?
  • האם גם בשבט שלנו אנחנו רוצים שכולם ירגישו ככה?
  • האם בסניף שלנו אנחנו רוצים שכולם ירגישו ככה?
  • האם אפשר שכאן, בבני עקיבא, כולם ירגישו ככה?

בשלב הבא ננסה להבין איך נגיע לזה.

סכמו: בקהילה שפגשנו עכשיו ראינו את היכולת המיוחדת של השילוב. כל החברים בקהילה, לאחר ההתאמות, מתפתחים ונותנים מעצמם למען הכלל ומרגישים ממש חלק, לא נספח או גורם מפריע או לא רצוי.
אנחנו רוצים שגם בסביבה שלנו אנשים עם מוגבלויות ירגישו ככה, אבל לא רק הם, אנחנו רוצים שכולם ירגישו ככה בשבט ובסניף שלנו.

 

שלב ג: זה אפשרי!

*שימו לב: לשלב זה עליכם להכין פאזל. קחו בריסטול וחלקו אותו לחתיכות כמספר חברי השבט ועוד אחד. על חלק אחד כתבו בגדול את המילה: "חברה"
פתחו בשאלה:

  • האם אתם חושבים שאפשר לשלב כמו בסדנת השילוב גם ביישוב או בעיר רגילים?
  • האם זה אפשרי בשבט שלנו? בסניף שלנו?
  • מי אחראי לגרום לזה לקרות?

חלקו את חלקי הפאזל בין חברי השבט. את החלק שכתוב עליו חברה השאירו אצלכם.
בקשו מהם לכתוב על החלקים שני דברים:
1. מה הם תורמים לשבט;
 2. מה הם מתחייבים לעשות כדי שתהיה אווירה מכילה וטובה יותר בשבט.

לאחר שהחניכים כתבו, תנו להם להרכיב את הפאזל.

סכמו: כל אחד מחברי השבט מרכיב את השבט, כל אחד תורם את האור שלו לשבט, תורם משהו שונה ומיוחד. חשוב לזכור שהשבט הוא לא רק מה שאנחנו תורמים לו. השבט הוא בעיקר מה שאנחנו בוחרים לעשות בו. אם אנחנו רוצים לגרום לכולם להרגיש בנוח ושייכים לשבט, אנחנו צריכים לבחור בהתנהגות היוצרת אווירה טובה ומכילה. אנו צריכים לקבל עלינו אחריות למעשים שלנו.
כל אחד מאיתנו הוא חלק משלם אחד מהחברה, לכל אחד מאיתנו יש חלק במשימה שמטרתה שהחברה שלנו תהיה טובה ומכילה, חברה שלכולם טוב בה.

 

סיכום

התחלנו את הפעולה בערבוב צבעים שונים שיצרו לנו משהו חדש, שאלנו האם אנחנו מתערבבים עם מי ששונה מאיתנו.
המשכנו במשחקים שהראו לנו צורות שונות של שילוב, וזה נתן קצת להבין איך מרגיש אדם עם צרכים מיוחדים או איך מרגיש מישהו שלא נותנים לו להיות ממש חלק מקבוצה. אחר כך הכרנו יישוב מיוחד, גבעות, יישוב שמשלב ב-100%.
לאחר שלמדנו על היישוב הבנו שכדי להתחיל להיות חלק מחברה מכילה עלינו קודם כול להתחיל בנו, בשבט שלנו, לקבל כל אחד כמו שהוא ולהיות טובים זה לזה.

 

נספחים

נספח 1 – סדנת שילוב

סדנת שילוב שוכנת ביישוב גבעות, במורדות המערביים של גוש עציון. זהו יישוב שהוקם בשנת 1997 על מנת לשלב בתוכו אנשים עם מוגבלויות. במוקד היישוב ניצבת קהילה ייחודית: חמישים משפחות מעוררות השראה שבחרו בשילוב כדרך חייהן ומאמינות בערך העצום של גידול ילדיהן בקהילה משלבת, שבעלי המוגבלויות נתפסים בה כחברים שווים בקהילה. דיירי סדנת שילוב משולבים בקהילה שילוב מלא. כל אחד מהם זוכה למשפחה מאמצת, והוא מתארח אצלה מדי שבוע. הם נושאים בתפקידים המותאמים להם במוסדות הקהילתיים למיניהם, כגון בית הכנסת או הספרייה היישובית. הם מתגוררים בשכנות קרובה ואמיצה למשפחות הקהילה, דלת לצד דלת. הם משתתפים באופן מלא בטקסים, באירועים ובחוויות הקהילתיות: טקס יום העצמאות, טיול יישובי ועוד. ביישוב יש גן ילדים משלב, בית ספר יסודי משלב, מרכז תעסוקה ודיור בקהילה. הצלחת היישוב ושגשוגו הובילו להקמת דירות ביישובים נוספים בגוש עציון.

חברי היישוב גבעות שואפים להעתיק את המודל הקהילתי המשלב לקהילות נוספות; ליצור מרחבים חברתיים מגוונים שיישאו בגאון את דגל השילוב, ומאחלים לעצמם להמשיך להיות מעיין נובע של תרומה חדשנית לבעלי צרכים מיוחדים בחברה.

דעתך חשובה לנו

WhatsApp Image 2026-01-07 at 20.13.09
מוסיפים אור בדרכה של שריתה

שריתה מנדלסון הי״ד עבדה במשך למעלה מעשרים שנה בהנהלה הארצית של תנועת בני עקיבא, והייתה עבור דורות של חניכים וקומונריות הרבה מעבר לתפקידה כאמא של בני עקיבא.

לפני ארבעה חודשים שריתה נרצחה בפיגוע בשכונת רמות בירושלים, בדרכה לעבודה בתנועה.

תנועת בני עקיבא מתגייסים להנציח את דרכה בהכנסת ספר תורה לזכרה.

הצטרפו אלינו להוסיף אור בדרכה של שריתה