מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

שלושת השבועות - ימי בין המצרים

פעולה לקראת שלושת השבועות

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
זרעים | נבטים | ניצנים | מעלות | מעפילים | הרא"ה
משך הפעולה
עד שעה
מערך
1/3
11 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

מטרות הפעולה

החניך יעשיר וירחיב את ידיעותיו בנוגע לתשעה באב בפרט ולשלושת השבועות בכלל

מהלך הפעולה:

 

שימו לב- את פעולה זו אפשר להעביר במספר דרכים :

 

  1. סולמות וחבלים – לפני העליה בסולם יש חידה, ואם החניכים לא ענו עליה נכון הם לא עולים בסולם. אפשר גם להניח סימן של חידה במשבצות מסוימות על הלוח וכד’.
    .
  2. פיצוחים – על המדריך להכין מראש לוח, שבנוי ממשושים, כך שעל כל משושה כתובה אות (כל אות לפחות פעם אחת). בנוסף עליו להכין משושים נפרדים בשתי צבעים שונים שיכסו את המשבצות עם האותיות במהלך המשחק.
    המדריך יחלק את החניכים ל-2 קבוצות, כאשר המטרה של כל קבוצה היא להגיע מצד אחד של הלוח לצד השני – בכך שהם עוברים דרך שורה של אותיות במאונך, מאוזן או אלכסון (שורה צריכה להיות מורכבת מלפחות 5 משושים).
    כל קבוצה בתורה  בוחרת משושה. על המשושה כתובה אות, והקבוצה נשאלת שאלה כך שהתשובה מתחילה באות שעל המשושה. אם הקבוצה ידעה את התשובה – המשושה מקבל את הצבע של הקבוצה הנ”ל. אם הקבוצה אינה יודעת את התשובה – השאלה עוברת לקבוצה השנייה. אם 2 הקבוצות לא יודעות את התשובה – המשושה נשאר ריק ו “יוצא” מהמשחק.
    מנצחת הקבוצה שיצרה  ראשונה רצף של משושים עם הצבע שלה על הלוח (לאחר שענתה נכון על שורה שלמה של חידות).
    .
  3. איקס עיגול – המדריך יחלק את השבט ל 2 קבוצות. על קבוצה בתורה לבחור מקום בו היא רוצה להניח את הסמל שלה – איקס או עיגול. הקבוצה נשאלת שאלה – אם הם יודעים את התשובה האיקס או העיגול שלהם מונח במקום שבחרו. אם לא השאלה עוברת לקבוצה השנייה.

 

החידות:

שימו לב! החידות מסומנות לפי האות בה מתחילה התשובה, למקרה שבו בחרתם לשחק במשחק “פיצוחים”, אך  אפשר להשתמש בחידות הנ”ל בשביל המשחקים האחרים גם כן.

התשובה לחידה כתובה בסוף כל חידה בסוגריים.

 

א’ 
משהוא נכנס ממעיטים בשמחה (אב)

כששמע שמועה טובה תפחה רגלו (אדריאנוס קיסר)

 

ב’ 

הימים הללו בין י”בתמוז ל – ט’ באב (בין המצרים)

השלישי כבר לא ייחרב! (בית המקדש )

 

ג’

בר כוכבא וטרומפלדור, למשל (גיבור)

גם אם תקרא את המילה הפוך, הוא תמיד מכסה על הבית(גג)

 

ד’

שם אחר לבית קודש הקודשים (דביר)

בנו יבוא ויגאלנו (דוד)

 

ה’ 

מקום המקדש שבו יש היום מסגד (הר הבית)

“בעצת רשעים לא ________” – תהילים א’  ( תלך)

ו’

קריאת צער (ווי)

מחיצה שעל החלון (וילון)

 

ז’

איבר המצוי אצל החיות (זנב)

בשניים כאלו קנה אבא את החד- גדיא (זוז)

 

ח’ 

סיסרא ביקש מים ואת זה יעל נתנה לו במקום (חלב)

זכר למה אנו נוהגים מקצת מנהגי אבלות? (חורבן)

 

ט’

אחת הערים הקדושות , שוכנת לחוף ימה (טבריה)

יתוש קטן הציק לו שבע שנים (טיטוס)

 

י’

ביקש עיר וחכמיה מהקיסר (יוחנן בו זכאי)

העיר שביקשו מהקיסר- וניתנה להם ( יבנה )

 

כ’

כשייבנה המקדש הם ישובו לעבודתם (כהנים)

הוא ויהושוע דיברו טובות על הארץ (כלב)

 

ל’

כשייבנה המקדש הם ישובו לשירם (לויים)

מלפנים ומאחור זהו בית תרנגולות (לול)

 

מ’

רות, קהלת, אסתר, שיר השירים (מגילות)

אוהל___, חול ה____  (מועד)

 

נ’

שעריו צפו בדרך נס על המים, ולכן נבקעו במקדש (ניקנור)

מחריב בית המקדש הראשון (נבוכדנצאר)

 

ס’

החלק התחתון שבנעל (סוליה)

החודש בו נתנה לנו התורה (סיוון)

 

ע’

התנא שאמר: “ואהבת לרעך כמוך” זה כלל גדול בתורה (עקיבא)

תבל (עולם)

 

פ’

ארצו של כורש שהתיר לבנות את בית המקדש (פרס)

המשעבד הראשון של ישראל אך לא האחרון (פרעה)

 

צ’

מילה נרדפת לסלע היא גם כינוי לקב”ה (צור)

להגנה על ישראל! (צה”ל)

 

ק’

כינוי המלך בפי הרומאים (קיסר)

בטלו עם חורבן בית המקדש (קרבנות)

 

ר’

האימפריה ששלטה על ישראל בימי בית שני (רומא)

בהיפוך המילה יוצא ישר, בישר יוצא פרשן גדול (רש”י)

 

ש’

אחד התפקידים של הלויים (שירה)

ה’ עושה זאת, לכן לא ינום ולא יישן (שומר)

 

ת’

שירותיו של דוד המלך (תהילים)

אותה ציווה לנו משה (תורה )

דעתך חשובה לנו