מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

ראיית הטוב בכל מצב

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
מעלות | מעפילים | נבטים | ניצנים
משך הפעולה
עד שעה
מערך
1/4
18 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

מטרות הפעולה

1. החניכים יבינו שבידיהם הבחירה כיצד לראות את העולם.
2. החניכים יבינו את המשמעות של מציאת הטוב בכל דבר.

 

מהלך הפעולה:

שלב א':

הצגות

המדריכים, בזוגות, מציגים סיטואציות קצרות. בסיום כל סיטואציה מרכיב אחד המדריכים משקפיים שחורים ומגיב בהתאם, והשני מרכיב משקפיים ורודים – וגם מגיב בהתאם.

 

דוגמאות להצגות:
1.ילדה מוציאה מהארון חצאית שהיא אוהבת אך מגלה שהיא קטנה עליה. משקפיים שחורים – "אוף! החצאית קטנה עלי. אני זורקת אותה לפח!" משקפיים ורודים – "נכון שהחצאית קטנה עלי, אבל זה לא אומר שמישהי אחרת לא יכולה להנות ממנה. אני אתן אותה לצדקה".

2. ילד רוצה ללכת לשחק עם החברים ואמא שלו קוראת לו שיעזור לה לנקות את הבית. משקפיים שחורים- "אוף. מה היא רוצה עכשיו? אני חייב לשחק עם חברים שלי. אני לא רוצה להפסיד את זה!" משקפיים ורודים- "נכון שאני אפסיד משחק עם החברים שלי, אבל לשחק אני יכול כל יום. אמא שלי בקשה ממני עזרה ואם אני אעזור לה, אני ארוויח הרבה יותר – מצוות כיבוד הורים".

 

שלב ב':

דיון

אפשר לשאול מה טוב ומה לא טוב בהרכבת משקפיים מכל אחד מהסוגים..

 

שלב ג':

הפעלה

מציגים לכל חניך תמונה/חפץ. כל אחד בוחר באיזה משקפיים הוא רוצה להסתכל עליו. אם יש זמן וסבלנות אפשר לבקש מכל חניך למצוא גם צד חיובי וגם צד שלילי. ניתן להכין לוח עם תמונות מתאימות, והם יצביעו על מה שטוב ומה שרע.
דוגמא: מראים לחניך תמונה של אש. אם בוחר משקפיים שחורים – שריפות, כוויות. אם בוחר ורודים- אש מחממת, מסייעת בבישול.
חפצים/תמונות נוספות: מכוניות, גשם, כלב, סכין, פח, סולם, תרופה, זריקה, רופא, שמש.

 

סיכום

הבחירה איך לראות את המציאות ואיזה משקפיים להרכיב בכל סיטואציה בחיים היא שלנו…
מומלץ לספר סיפור מתאים מהסדרה 'כה עשו חכמינו'.

דעתך חשובה לנו