מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

אנחנו באמת משנים

הכוח של מעשים קטנים ויוזמות אשר מובילות לשינוי המציאות

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
ניצנים | מעלות
משך הפעולה
עד שעה
מערך
  • מתאים לשבת
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

בפעולה הקודמת עסקנו בעבר ופגשנו את החוליות שקדמו לנו בשרשרת. בפעולה זו נוסיף נדבך ונתמקד בהווה, בימים שלנו. בפעולה נפגש עם מגוון מיזמים ואנשים שבחרו למנף את התקופה לדברים טובים; דברים שמשנים מציאות, מאירים את העולם ומחזקים את החזית ואת העורף.
מתוך הסיפורים החניכים יבינו כי הדברים הקטנים שכל אחד עושה הם בעלי השפעה גדולה וגם להם יש כוחות עצומים; אפילו שהם צעירים, יש להם המון מה לתרום, לעשות ולהשפיע.

מטרות הפעולה

  1. החניכים יפנימו כי לכל מעשה יש משמעות.
  2. החניכים ייחשפו למעשים ויוזמות שמשנים מציאות, ויבינו שהם יכולים להיות שותפים.
  3. החניכים ידונו בדרכים שבהן הם יכולים לפעול כשבט למען עם ישראל ויבחרו אחת מהן ליישום.

 

הכנות וציוד נדרש:

  1. חבילת טופי
  2. פתקים בשני צבעים
  3. מדבקות
  4. אפשרות להקרנת סרטון

 

פתיחה: מעשה קטן שמשפיע המון

שחקו עם החניכים את משחק הטופי. הציגו לחניכים חבילת טופי, ולכל חניך וחניכה חלקו שני פתקים בצבעים שונים. הגדירו מראש את תפקידו של כל פתק.

כל החניכים עוצמים עיניים, ובהוראת המדריכים כולם ביחד מרימים פתק אחד.

  • אם כל השבט הרים את הפתק הכחול, כל חניך מקבל טופי אחד.
  • אם כולם מרימים את הפתק הכחול ורק חניך אחד מרים את הפתק הוורוד, הוא מקבל שני טופים.
  • אם יותר מחניך אחד מרים את הפתק הוורוד אף אחד לא מקבל טופי.

ערכו כמה סבבים של המשחק. הראו לחניכים כי בכוחם, במעשה מאוד קטן ופשוט, להשפיע על הסביבה שלהם.

 

שלב א: כל הארץ יוזמות

פזרו על הרצפה כרטיסים של כמה יוזמות שהוקמו בעקבות המלחמה בצירוף הסברים על כל יוזמה ושל דמויות שפעלו למען המדינה בשנתיים האחרונות (נספח 1).
חלקו לחניכים מדבקות, ותנו להם זמן להסתובב בחדר ולהדביק מדבקות על כרטיסי יוזמות ודמויות שיצא להם לשמוע עליהם או על דברים שהם התחברו אליהם וראו בהם חשיבות רבה.

בשבת תנו לחניכים להסתובב בין הכרטיסיות, והם ישתפו בעל פה ביוזמה שהם התחברו אליה.

שאלו את החניכים:

  • האם יש יוזמה שנראית לכם מיוחדת מאוד?
  • מיזם שהתחברתם אליו?
  • מה ההשפעה של המיזם שהתחברתם אליו?
  • איזו תחושה אתם מרגישים כאשר אתם רואים את כל היוזמות האלה?
  • האם האנשים האלו שינו מציאות? האם הם גרמו לעולם להיות טוב יותר?

סכמו: ראינו כאן מגוון יוזמות ומיזמים – של אנשים, קבוצות וצעירים – שקמו בשנתיים האחרונות. כל אחד מהם בחר שלא להישאר בצד אלא לפעול, ליצור, לשנות.
כשאנחנו מסתכלים עליהם ביחד אנחנו מבינים כמה עוצמה יש ביוזמות קטנות שהופכות לגדולות וכמה כוח יש לעם שלנו כשהוא בוחר לקום ולעשות.

שלב ב: תיקון עולם
אחרי שדיברנו על אנשים שעשו המון למען עם ישראל והשפיעו על החברה והעם שלנו, אנחנו רוצים לעבור לדבר על עצמנו:

  • האם יצא לכם לעשות מעשה שהרגשתם שהשפיע טוב?
  • האם אנחנו, אנשים צעירים, יכולים לעשות ולהשפיע?
  • האם מעשים קטנים באמת משנים את המציאות?

אפשרות א: קראו את הסיפור (נספח 2)
הסבירו: הילד הקטן תיקן אדם אחד, וכך תיקן את העולם כולו. למעשים שלנו יש משמעות. המעשים הפרטיים ביותר, העוסקים רק באדם אחד, מתקנים עולם מלא: "וכל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא" (משנה, סנהדרין ד, ה).

אפשרות ב: הקרינו את הסרטון או ספרו על נווה שינדלר, ילד בן עשר מהיישוב ברוכין, שנסער מאוד מאירוע חטיפת שלושת הנערים, והחליט לקום ולעשות מעשה. הוא החליט לכתוב ספר תורה לזכרם, וכך מכר חמצוץ ועוד חמצוץ, כוס ברד ועוד כוס ברד, והתחיל לאסוף את הכסף. הוא לא התייאש גם כשאבד לו הכסף או כשכולם מסביב אמרו שזה חסר סיכוי. הוא גייס את חבריו לשבט מבני עקיבא, שבט דורות (כשהתחיל את הפרויקט היה בשבט נבטים). כל אחד הביא את הכסף שהוא הרוויח ממכירת ממתקים. שקל ועוד שקל, פרוטה ועוד פרוטה, ולאחר שש שנים נכתב ספר תורה. משהו כזה עצום שהתחיל מדבר כל כך קטן, חמצוץ, ועוד אחד, ועוד אחד. לאירוע הכנסת ספר התורה הוזמנו משפחות הנערים, והן התרגשו מאוד מהעוצמה שיש בנוער, שלא ויתר והמשיך. "אין-ספור סוכריות שהפכו בסוף לאותיות לזכר נשמות".

שלב ג: יוזמה קטנה – מעשה גדול

עשייה שבטית:
לאחר שראינו בסרטון כי לכל אחד, גם בגיל שלכם, יש כוחות לעשות ולהשפיע. השבוע אנחנו רוצים כשבט להשפיע על השכונה או על היישוב שלנו, לכן כל השבט יבחר עשייה למען הסביבה.
ערכו סבב ותנו לחניכים לעלות רעיונות שונים לעשייה, כוונו אותם לדברים שנראים לכם מתאימים.

רעיונות לעשייה: חלוקת פתקים וממתק להפצת אהבת חינם, הכנת עוגיות לשבת למשפחות מגויסות מהאזור, ביקור משמח במחלקת ילדים בבית החולים הקרוב, ניקיון הסניף או השכונה, התנדבות עם ילדים שההורים שלהם מגויסים, הכנת שלטי עידוד לתלות ברחבי השכונה, התנדבות בבית אבות קרוב ועוד.

 

רעיון לצ'ופר:

"גדולים החולמים חלומות והופכים חלומות למציאות. גדולים העוסקים במעשים קטנים והופכים את המעשים לגדולים. אבל הקטנים החולמים על גדולות, ואינם עוסקים אפילו בקטנות, אין להם עולם. שכן החלומות נשארים בחלומם, הקטנים בקטנותם והעולם תהו ובהו "(הרב משה צבי נריה)

 

נספחים:

נספח 1 – רשימת יוזמות ואנשים

  • חנוך דאום – עיתונאי, סופר, סטנדאפיסט ושחקן. מתחילת המלחמה באמצעות הרשתות החברתיות הוא משתף בצרכים של חיילים, משפחות מגויסות, משפחות שכולות ועוד. הוא הכין רשימה של בעלי עסקים מילואימניקים כדי שכולנו נוכל לעזור להם. הפוסטים שלו בפייסבוק יוצרים תהודה גדולה שפועלת ומוסיפה המון טוב לצד הנותן ולצד המקבל.
  • חמ"ל "הנני" של בני עקיבא – חמ"ל הנני הוקם עם פתיחת מלחמת חרבות ברזל. תנועת בני עקיבא הבינה שצריכים אותה ואמרה "הנני" למען עם ישראל: הם פתחו קו טלפוני וקיבלו אלפי פניות לתמיכה בחיילים בחזית, לתמיכה במשפחות המילואים בעורף, לעזרה ולפעילויות במלונות של מפונים, לשינוע תרופות, לעזרה לקשישים ועוד. לאחר התקיפה באיראן עזרו בוגרים של בני עקיבא בפינוי הריסות, עזרו למפונים באריזת הבתים, עזרו למבוגרים ובכל צורך שעלה.
  • חיבורים בחקלאות – ארגון שעוסק זה כמה שנים בחיבור בין מתנדבים לחקלאי ארץ ישראל. מסייע למאות משקים חקלאיים ברחבי הארץ ומפעיל אלפי מתנדבים בשנה. בתחילת מלחמת חרבות ברזל הם הבינו שצריכים להתגייס, ממש צו 8 לחקלאות! ופתחו חמ"ל המחבר בין מתנדבים לחקלאים.
  • שיקום קריית שמונה – ארגון השומר החדש בשיתוף פעולה עם עיריית קריית שמונה, קק”ל וארגון 'הביתה – חוזרים לגליל' יצא בימי סיוע מיוחדים לשיקום קריית שמונה, לטיפוח המרחב הציבורי ולחיזוק תושבי הצפון.
  • שנת שירות לבני חמישים ומעלה – המיזם הוקם בשנת תשפ"ד על ידי מתנדבים בעמותת אלול ומטרתו לסייע ליישובים ולרשויות שנפגעו ב-7 באוקטובר. בשנה זו, תשפ"ו, 66 מתנדבות ומתנדבים נכנסו לתוכנית ומשתתפים בחיזוק, בתמיכה ובצמיחה של יישובי מערב הנגב וצפון הארץ, ונותנים מענה משמעותי לאתגרים המרכזיים של יישובים אלה.
  • 'מכינת אחים' – מכינה קדם-צבאית שהוקמה לזכר חן בוכריס הי"ד ואריאל בן משה הי"ד, שני חברים טובים שנפלו בקרבות ההגנה על עוטף עזה ב-7 באוקטובר.
  • ערב הגבורה במחנה סיירים – במחנה סיירים השנה (תשפ"ה) ערכו ערב גבורה, שבו משפחות שכולות קיבלו הזדמנות לספר על יקיריהן לפני אלפיים חניכי המחנה.
    בסיומן של השיחות היו תפילה ושירה על עם ישראל בבקשת גאולה שלמה.
  • בשביל יעל – יעל לייבושור הייתה תצפיתנית שנפלה בשמחת תורה, ובקרב האחרון דיווחה בגבורה רבה על המתרחש ביישובים בעוטף. יעל חלמה לטייל, לעשות את שביל ישראל ואחר כך לטייל בעולם, אך לא הספיקה. לזכרה הוציאו פאץ' בצבעי שביל ישראל שנצמד לתיק. אנשים המטיילים בארץ ובעולם לוקחים את הפאץ' של יעל, וכך יעל ממשיכה 'לטייל' פה בעולם פשוט בדרך אחרת.
  • מיזם חלוקת תפילין לעילוי נשמת הנרצחים במלחמת חרבות ברזל – עמותת צל"ש (צבא לשם שמיים) מחלקת תפילין לחיילים שאין להם תפילין, לזכר חיילים שנפלו. נציגי היוזמה מגיעים לניחום אבלים ומביאים לשם תפילין לזכרו של הנופל ולעילוי נשמתו. בימי השבעה התפילין נשארות אצל המשפחה האבלה, ולאחר מכן הן מועברות ליחידה שבה שירת הנופל, לחיילים שאין להם תפילין ומעוניינים להניח אותן לעילוי נשמתו של חברם.
  • מתכון עם זיכרון – עמותת מתכון עם זיכרון עוסקת בהנצחת חללי מערכות ישראל בצורה ייחודית, המשלבת בין אוכל וזיכרון. הרעיון נולד משאיפה ליצור הנצחה חוצה גבולות שנוגעת באנשים רבים ברחבי העולם ויוצרת חיבור אל סיפורי הגבורה של המשפחות השכולות ושל מדינת ישראל. כל גולש באתר האינטרנט מוזמן לבחור מנה, לבשל אותה ולהכיר את סיפורו של האדם שמאחוריה.
  • "השפיריות של מאי" – מאי נרצחה בשמחת תורה, ומשפחתה מרימה הפקות בת מצווה ובר מצווה לחסרי אמצעים.
  • "כתובה באהבה" – יהונתן דויטש הי"ד התארס בעיצומה של מלחמת חרבות ברזל, אך נרצח בפיגוע טרם הספיק להתחתן. האירוסין ובניין הבית היו מבחינתו עוד נדבך בבניין עם ישראל בארצו. לזכרו ולכבודו הוקם מיזם של כתובות מעוצבות: זוגות מתחתנים יכולים להזמין כתובה ולהשתמש בה בחופתם.
  • "קולות המלאכים" – מיזם מוזיקלי שהוקם לאחר שמחת תורה, המתמקד ביצירת זיכרון מוזיקלי למשפחות שכולות על ידי הלחנת שירים המבוססים על מילות הנופלים.
  • מעבדה לזכר חנן דרורי – חנן דרורי היה מלא תשוקה ללימודי ביוטכנולוגיה. לאחר שנפצע אנוש בעזה ההחלמה הסתבכה בעקבות זיהום פטרייתי. משפחתו של חנן וד"ר עפרה צידון החליטו להקים מעבדה על שמו שתתמקד במחקר בזיהומים פטרייתיים ותאי גזע מתוך כוונה לאפשר זיהוי מוקדם וטיפולים יעילים יותר.
  • גן אירועים מצפה שילה – מצפה שהוקם ביישוב עלי לזכר שילה ראוכברגר הי"ד, שנפל בקרב ב-7 באוקטובר. זוגות שאין באפשרותם לממן חתונה מקבלים מרפסת הצעות נישואים, רחבת ריקודים והמון לב. "היה לנו חשוב שהזיכרון שלו יהיה חי ונושם ולא אבן. מקום שמחזיר אותנו לעוצמות החיים".
  • מיזם 'האור של רועי' – ארוחה באהבה – מיזם לזכרו של רועי פרי הי״ד, שנהרג בקרב גבורה ב-7 באוקטובר. לעילוי נשמתו בית התבשיל בלוד יכפיל את כמות המנות החמות שמחולקות למעוטי יכולת למען נצח עם ישראל!
  • "קפה עמית" – עגלת קפה לזכרו של עמית יצחק דוד הי"ד, שנרצח בפסטיבל הנובה. כל הרווחים של המיזם יוקדשו לעשיית טוב באמצעות הענקת מלגות וציוד לחניכי פנימייה, לחיילים, לתלמידים ועוד.
  • "זמן קפה" – לזכר אליאב עמרם אביטבול הי"ד. בכל יום ב-17:00 היו אליאב ואשתו עוצרים את היום ל"זמן קפה" משותף. משפחתו יצרה ערכה לזוגות לזמן קפה, זמן לעצור ממרוץ החיים, לשבת ולהתחבר.

 

נספח 2 – סיפור על תיקון עולם

אב אחד היה טרוד בעבודתו, ויום אחד פלש בנו בן השבע למקום ההתבודדות שלו, נחוש לעזור לו בעבודתו. המדען, עצבני בגלל ההפרעה, ניסה לגרום לילד ללכת למקום אחר. כשראה שבלתי אפשרי להוציא אותו משם, חיפש משהו שיוכל לספק לילד תעסוקה ויסיח את דעתו.

הוא הוציא מאיזו חוברת דף של מפת העולם, גזר אותה להמון חתיכות, נתן לילד את גזירי הנייר וגליל נייר דבק, ואמר לו: "אתה אוהב פאזלים, נכון? אז אני אתן לך לתקן את העולם. הנה העולם כולו מפורק, נראה אם אתה יכול לתקן. תעשה את זה בכוחות עצמך".

הוא חשב שלילד יידרשו ימים עד שיצליח להרכיב את המפה, אבל כמה שעות לאחר מכן כבר שמע את קולו של בנו קורא לו ברוגע: "אבא, סיימתי, הצלחתי להרכיב הכול". בהתחלה האב לא האמין: זה לא ייתכן שילד בן שבע יוכל להרכיב מחדש מפה שלא ראה מימיו! אבל הוא הניח את רשימותיו וניגש לבנו,  בטוח שהוא הולך לראות עבודה מבולגנת.

להפתעתו, המפה הייתה מושלמת, וכל החתיכות היו במקומן. איך זה ייתכן? איך הוא עשה את זה? "לא ידעת איך נראה העולם", אמר המדען לבנו, "איך הצלחת?"

"אבא", אמר לו הילד, "אומנם לא ידעתי איך נראה העולם, אבל כאשר תלשת את הדף מן החוברת ראיתי שבצידו השני יש תמונה של אדם. כשנתת לי לתקן את העולם, ניסיתי, אבל לא הצלחתי. זה היה הרגע שבו נזכרתי בתמונה של האדם מהצד השני. הפכתי את כל החתיכות, והתחלתי לתקן את האדם, שאני יודע איך הוא אמור להיראות. כשהצלחתי לתקן את האדם הפכתי אותו, וראיתי שהצלחתי לתקן את העולם".

דעתך חשובה לנו