מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

הצעה לישב"צוץ חזרה לשגרה

סוג הפעולה
ישיבת צוות
מתאים לגיל
חבריא ב'
משך הפעולה
עד שעה
מערך
  • קומונריות
מדריך 1 אהב את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

דרך החזרה לשגרה תלויה הרבה בקשר שנשמר בין החניכים למדריכים בשבטים לאורך הזמן שהיו בבתיהם. בישב”צוץ ננסה לשמוע מהמדריכים כיצד הם חוו את התקופה עם השבט שלהם, מהן הנקודות המרכזיות שלדעתם יש להדגיש ולבצע בשבט בחזרה לשגרה וכן כיצד הולכת להתנהל הפעילות בסניף.

מטרות הפעולה

  1. המדריכים ישתפו כיצד עברו עליהם ימי הקורונה.
  2. המדריכים יחשבו מהן הנקודות המרכזיות שהשבט זקוק להן כפרט וככלל.
  3. המדריכים ישתפו ברעיונות כיצד לקיים חזרה טובה לשגרה במסגרת השבטית שלהם.

מהלך הישבצו”ץ

 

פתיחה:

  • חלקו פתק לכל מדריך ומדריכה ובקשו מהם לכתוב שם של חניך אחד שהם מרגישים שהצליחו לשמור איתו על קשר וחניך אחד שממש לא היו בקשר איתו בתקופת הקורונה. בקשו מהם לשתף מה לדעתם הוביל לכך.
  • לחלופין אפשר לשחק משחק אסוציאציות למילים כדי להציף קצת את התחושות (קורונה, בידוד, לימודים מרחוק, שיחות זום, לא לפגוש את סבא וסבתא, אין קניונים, פעולות בזום, אין בתי כנסת).

 

חלק א

  • בקשו מהמדריכים לשתף כיצד עברה עליהם התקופה האחרונה. אפשר להשתמש גם בכרטיסי השיתוף (נספח 1) ולבקש מכל מדריך להוציא פתק ולשתף בנושא שכתוב בו.

הסבירו למדריכים שהתקופה של הקורונה יצרה ריחוק מסוים מעצם זה שלא היו מפגשי פנים אל פנים. המציאות הווירטואלית שמרה על הקשר ככל האפשר, אך אין ספק שהיא לא כמו המפגש פנים אל פנים. חשוב לשמוע מהם כמה הם עבדו בווירטואלי, במה היו שותפים יותר ובמה פחות ברמה האישית והשבטית.

 

חלק ב

כשאנחנו חושבים על חזרה לשגרה אנחנו צריכים לחשוב על כמה מעגלים.

שימו על הרצפה איור של המעגלים החברתיים שיש לאדם ובקשו מהמדריכים לחשוב אילו צדדים נפגעו הכי הרבה בתקופת הקורונה ועל אילו תחומים בחיי החניכים עלינו לשים דגש לקראת השגרה החדשה (נספח 2). אחרי שישתפו בקשו להתמקד איתם במעגל המשפחתי, האישי והשבטי, כמובן. עשו זאת באמצעות טבלת שליטה מסודרת ומלאו אותה עם המדריכים יחד (נספח 3)

המעגל האישי – תקופת הקורונה פגשה כל חניך וחניכה במקום אחר. כולנו חווינו רגשות שונים בעוצמה גבוהה יותר מהרגיל, נפתחו פערים בלימודים, לכל אחד מציאות אחרת בבית. תחושות של בדידות, שעמום וחוסר שגרה מבלבלות ומלחיצות, בייחוד חניכים צעירים. חשוב לשים לב לכל חניך וחניכה באופן אישי. נסו לתת מקום מכיל ומקשיב לחניכים, שאלו אותם איך היה, נסו לסייע בגישור פערים לימודיים אם אפשר, תנו מקום ויחס לכל אחד כפרט ולא רק כשבט. כשחניך מרגיש שרואים אותו ומקשיבים לו, חוזרות במידה מסוימת היציבות והקרקע שנשמטה לו מתחת לרגליים.

  • מפו את כל החניכים וציינו כמה היו מחוברים אליכם או לפעילות בחודשיים האחרונים
  • נסו לחשוב על דגשים לשיחות אישיות
  • בנו יחד לוח ושבצו בו זמן אישי לכל חניך וחניכה. זה יכול להיות מפגש לפי הכללים או שיחת טלפון משמעותית. עדיף להיפגש פנים אל פנים
  • חשבו באילו דרכים אם יכולים לתת מקום במסגרת השבטית לכל אחד ואחד מהחניכים וכתבו את הרעיונות בדף השליטה

המעגל המשפחתי – הקורונה סגרה את המשפחות בבתים. זה דבר חיובי שחיבר בין משפחות רבות ונתן לחניכים תחושת שייכות עמוקה למקור, אך לצערנו לעיתים עוררו המתח והצפיפות אתגרים בין הורים ובין אחים, אתגרים כלכליים ועוד. חשוב לברר כיצד עברה התקופה על החניכים בבית, אם צפו קשיים שהקשו על החניכים במסגרת זו וכיצד אנו יכולים להעצים את החניכים ולתת להם כוח כדי לסייע למי שצריכים סיוע בהתמודדות הביתית.

  • חשבו יחד כיצד נכון לעשות זאת ברמת כל חניך וחניכה
  • סמנו  את החניכים שלדעתכם יש לשים דגש על בירור מצבם במעגל זה
  • הקפידו לעשות את הדברים בחוכמה וברגישות כדי שלא לפגוע בחניכים ולחדור לחייהם הפרטיים או לתחומים שאתם לא מבינים בהם. הפנו לאנשי מקצוע בעת הצורך

המעגל השבטי

בקשו מהמדריכים לשתף מה קרה ברמה השבטית בתקופה זו (פעולות בזום? שיחות עם חניכים? העברה של תכנים למשפחות? טקסים?) המעבר בחזרה לסניף הוא מעין גיוס כל החניכים מההתחלה. חשוב לשים דגש שלא מפספסים אף אחד, ומצד שני זו הזדמנות לתת מקום גם לחניכים ‘על הנייר’ שלא הגיעו עד כה ולדחוף להגעה שלהם.

נוסף על כך צריך לחשוב יחד מהם הדגשים שיש לשים על הפעילויות בשבט:

  • מהם הנושאים שחשוב לדבר עליהם בשבט שלכם?
  • מה מבחינתכם האתגר המרכז עכשיו ברמה השבטית? כיצד נותנים לו מענה?
  • איך יוצרים פעילות משמעותית וכיפית גם ללא מגע וללא סכנות בריאותיות?

מלאו עם המדריכים לאורך הישיבה את טבלת השליטה בפירוט וברצינות.

 

סיכום:

בקשו מהמדריכים לסמן כצוות שבט שתי משימות לתקופה הקרובה שממקדים בהן כוחות. זה יכול להיות חניך שחשוב שלא יתפספס או משימה שבטית.

 

נספחים

 

נספח 1 –

כרטיסי שיתוף

  • משהו טוב אחד שקרה לי בגלל הקורונה
  • משהו שהרגשתי שאני לא מסוגל/ת בלעדיו יותר
  • חוויה מליל הסדר בהסגר
  • שיחה טובה שהייתה לי עם חניך/ה בקורונה
  • חניך/ה שהרגשתי שממש הצלחתי לשמור איתו/ה על קשר, והסיבה להצלחה
  • היחס שלי ללימודים מרחוק
  • מחשבה חיובית שעלתה לי בתקופה האחרונה ביחס לשבט

 

נספח 2 –

מעגלי שייכות

 

נספח 3 –

טבלת שליטה שבטית

(מומלץ מאוד מאוד להדפיס לכל ישב”צוץ את הטבלה כמספר המדריכים עם שמות החניכים כולם כבר בפנים)

שבט___________________ האלופים חוזרים לשגרה!

 

  • רעיונות ליצירת מקום לכל חניך וחניכה בשבט
  • רעיונות ליצירת מפגשים שבטיים טובים ומשמעותיים
  • מהם האתגרים בשבט? איך אנחנו מתגברים עליהם?

 

[gview file=”http://bneiakiva.org.il/wp-content/uploads/2020/05/הצעה-לישבצוץ-חזרה-לשגרה.pdf”]

 

 

 

 

 

 

דעתך חשובה לנו