מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

תעתועי ראייה

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
נבטים | ניצנים | מעלות
משך הפעולה
עד שעה
מערך
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

"היש צוהלת ושמחה כמוני מסכה". האומנם?
בחודש אדר ובפורים אנחנו חוגגים במסכות ובתחפושות, אבל מה באמת מסתתר מאחורי המסכה? לפעמים אנחנו עוטים מסכות על הפנים שלנו ומציגים כלפי חוץ דברים שלא תמיד מותאמים לרגשות שלנו בפנים. בפעולה נגלה שמה שרואים מבחוץ זה לא תמיד מה שקורה בפנים ונבין איך המסכה שאנחנו עוטים על עצמנו משפיעה עלינו ועל הסביבה שלנו.

מטרות הפעולה

  1. החניכים יגלו שמה שרואים מבחוץ זה לא תמיד מה שקורה מבפנים. "דברים שרואים מכאן לא רואים משם".
  2. החניכים יבינו איך המסכה שהם עוטים משפיעה על עצמם ועל הסביבה.
  3. החניכים יחוו שרשרת של השפעה הלאה.

 

ציוד

  • אפשרות להקרנת סרטון
  • נספחים מודפסים
  • פרי או חפץ לכל זוג
  • לבחירה: אביזרים להצגה לשלב ב

מהלך הפעולה

פתיחה: תעתועי ראייה

אפשרות 1 – חלקו את החניכים לזוגות ובקשו מהם להסתובב דקה בחלל הפעולה ולמצוא חפץ (כדור, בקבוק, סידור, צ'ופר וכו'). לאחר מכן בקשו מהם להחזיק את החפץ ולשבת, וכל אחד מהם יבחר זווית אחרת להסתכל על החפץ (מלמעלה, מלמטה או מהצד) ובקשו מהם לתאר זה לזה מה הם רואים, איך החפץ נראה בעיניהם.

אפשרות 2 – הראו לחניכים תמונות של תעתועי ראייה (נספח 1) ובקשו מהם שיתארו לכם מה הם רואים בתמונה. אל תעבירו לתמונה הבאה עד שלא כל החניכים מבינים מה הם רואים (גם אם זה אורך זמן רב, זו המטרה).

אפשרות 3 – הראו לחניכים את הסרטון "זום" ובקשו מהם בסיום כל שקופית להגיד בקול מה הם רואים או מבינים שהם רואים על המסך: https://www.youtube.com/watch?v=Kgi-RCEjOLw

סכמו: מה שאנחנו רואים תלוי בנקודת המבט שלנו. כל אדם יכול לראות סיטואציה מזווית אחרת.

 

שלב א: נקודת מבט

הקריאו לחניכים סיטואציות (נספח 2) ובקשו מהם לפרש אותם:
* באפשרות אחת שלילית
* בשלוש אפשרויות חיוביות

(הצעה: תנו לחניכים "משימת אתגר": בכל סיטואציה הם צריכים למצוא פרשנות אחת שהיא פרשנות מעצימה, כזו שלא רק מסבירה את הסיטואציה בצורה חיובית אלא גם גורמת למי ש'נעלב' לחייך אליו מחר בבוקר(

 שאלו את החניכים: מה הרגשתם כששמעתם את הפרשנות החיובית? מה זה עשה לכם?

סכמו: נקודת המבט שלנו חשובה, היא משפיעה על הרגשות שלנו. אנחנו בחודש אדר, חודש השמחה. השמחה שלנו מושפעת מנקודת המבט שלנו, ולא תמיד פשוט לסגל נקודת מבט אחרת. נרחיב עוד בהמשך הפעולה.

 

שלב ב: המסכה של המלך

ספרו לחניכים את הסיפור המלך והמסכה (נספח 3). תוכלו גם להמחיז את הסיפור.

לאחר מכן שאלו אותם: האם גם אתם לפעמים עוטים על עצמכם מסיכה?

סכמו: למסכה שלנו יש השפעה עלינו ועל הסובבים אותנו. לפעמים כשאנחנו מתחילים להיות שמחים, גם אם זה בהתחלה קצת מאולץ, השמחה הזו הופכת לאמיתית! כשאנחנו מחייכים החיוך שלנו מופץ הלאה, ואנשים מחייכים אלינו בחזרה. זה משפיע על רגש השמחה שלנו.

 

שלב ג: חוויה מתגלגלת

אפשרות א: חלקו לחניכים את 'עיגולי השמחה' (נספח 4) וקראו יחד.

אפשרות ב: צפו בסרטון 'שרשרת של מעשים טובים' https://www.youtube.com/watch?v=bmAW5IXWLUk

שאלו את החניכים מה אפשר ללמוד מהטקסט ומהסרטון

סכמו: הבחירה שלנו איך להתנהג משפיעה הלאה. כמו המסכה שהמלך שם על עצמו, וזה השפיע על כל הסביבה שלו. כשמישהו עושה משהו טוב, הוא יקבל חזרה דברים טובים (כנ"ל גם הפוך), טוב מושך טוב.

משימת סיום: חלקו את השבט לזוגות (או לשלשות), ותנו לכל זוג בננה או תפוח (או חפץ נחמד אחר). על הזוגות להחליף עם אנשים אקראיים ברחוב את הפרי תמורת משהו, ואת מה שיקבלו עליהם להחליף שוב, ככה חמש פעמים. אחרי הפעם החמישית עליהם לחזור ולהראות מה קיבלו.

לאחר שהחניכים ישתפו מה היה ואיך הלך, סכמו: החוויה הזו העלתה מגוון חוויות עם מנעד של רגשות אצלנו ואצל האנשים ששיתפו (או לא שיתפו) איתנו פעולה. בוודאי יכולתם לשים לב איך התגובה של האדם שמולכם משפיעה עליכם וגם עליו.

 

סיכום
נקודת המבט שלנו חשובה, כי היא משפיעה על הרגשות שלנו. אנחנו בחודש אדר, חודש השמחה. השמחה שלנו מושפעת מנקודת המבט שלנו על הסביבה ועל ההתרחשויות בתוכה. היום שלנו מורכב מהמון סיטואציות שמתגלגלות לאורך היום. אם נשמור על רוח חיובית, ועל חיוך, שרשרת הרגשות שלנו תושפע מזה. החוויה שעברנו בסוף הפעולה העלתה גם מנעד של רגשות אצלנו ואצל האנשים ששיתפו אתנו פעולה. ראינו איך הטוב והתגובות מתגלגלים ומשפיעים.

 

נספחים

נספח 1 – תעתועי ראייה

*מומלץ להוסיף עוד מהרשת…

קובץ להורדה

 

נספח 2 – סיטואציות

  1. שלחת לחבר מהכיתה שאלה על שיעורי הבית או סתם הצעה לשחק. הוא קרא את ההודעה (שני V כחולים) אבל לא ענה כבר שעה.
  2. השיעור נגמר, כולם יוצאים להפסקה, והמורה אומרת: "דני, אתה יכול לגשת אליי רגע?"
  3. השקעת במשלוח מנות לחבר מהכיתה, חטיפים שווים, סוכריות איכותיות ופתק שהדפסת במיוחד. לעומת זאת אתה קיבלת משלוח קטן של חטיפים שמקבלים תמיד בבית הכנסת.
  4. ראית בסטטוס של חבר תמונה של שלושה חברים מהכיתה נפגשים בלעדיך.

 

נספח 3 – המלך והמסכה
(על פי פורום מספרי הסיפורים, דליה סגל)

היה פעם מלך זקן שהיה תמיד כעסן ורגזו. כל מי שחי בממלכה רחש לו כבוד אך סלד ממנו.
כולם כיבדו אותו משום שהיה המלך, אבל כשרכב על סוסו בין הערים והכפרים התרחקו ממנו האנשים, ומי שלא הספיקו לברוח היו קדים לפניו קידה עמוקה כדי שהמלך לא יראה את עיניהם המבוהלות.
הוא לא הפסיק לרטון ולהתלונן. איש לא העז לדבר אליו. אפילו לא "בוקר טוב לך, אדוני המלך".
אחרי זמן נעשה המלך כועס עוד יותר, כי ראה שנתיניו שונאים אותו ופוחדים ממנו.
לבסוף קרא לקוסם הכי חכם שהיה לו ואמר: "נמאס לי מן האופן שבו מתייחסים אליי הנתינים שלי.
אני מצווה עליך להשתמש בקסם הכי חזק שלך כדי להפוך אותם לאנשים נחמדים יותר".
הקוסם חשב שעה ארוכה ואז אמר למלך שהוא מוכן לעזור לו אם ימלא המלך אחר כל ההוראות שייתן לו הקוסם, בלי שום שאלות.
הוא שאל את המלך: "אתה מסכים? כי אם לא תסכים, לא אוכל לעזור לך". המלך הסכים.
הקוסם ניגש אל ארון גבוה, הוציא ממנו קופסה ופתח אותה בזהירות.
בתוך הקופסה הייתה מונחת מסכה שפניה דומות לפני המלך. המלך נדהם! אבל בכל זאת היה הבדל ביניהם. ההבעה של המסכה הייתה חייכנית וידידותית – כמעט קורנת, לא זעפנית כמו פני המלך. המלך כמעט שלא הבחין בהבדל. "היכן השגת מסכה כזו?" שאל.
"מה זה משנה מהיכן", ענה הקוסם, "זוהי מסכת קסם. עליך לחבוש אותה למשך מאה ימים.
זכור, הבטחת!" המלך הבטיח לקוסם, והיה חייב לקיים.
באותו יום כשרכב המלך על סוסו ברחובות הממלכה, התבוננו בו כמה מן האנשים במבט של הפתעה, משום שמעולם לא ראו לפני כן את המלך שלהם מחייך.
אחרי עוד כמה ימים חייכו אליו חיוך קטן בחזרה.
שבוע אחר כך עמד אחד האנשים לפני המלך, חייך ואמר: "בוקר טוב לך, אדוני המלך".
זה מאוד הפתיע את המלך, והוא לא ידע מה לומר, אבל הוא לא רטן דברים לא יפים.
השמועה החלה להתפשט. אמרו שליבו של המלך השתנה. אנשים חיכו לו שיעבור על סוסו, כמה מהם השתחוו לו, ואז חייכו אליו ואפילו נופפו אליו כשחלף על פניהם. אט אט החלו האנשים והמלך להשקיע יותר בממלכה. בבריאות, בחינוך, בכלכלה, והממלכה פרחה וצמחה.
המלך אהב את נתיניו, והם אהבו אותו.
הוא חשש מהיום שבו יצטרך להסיר את המסכה, שבו כל הקסם יפוג וכולם כולל הוא ישובו לראות את פניו האמיתיים, הכעוסים והלא נעימים.
היום הגיע. הקוסם נכנס לחדר והושיב את המלך מול המראה. המלך חשש מאוד. הוא עצם את עיניו, הסיר את המסכה, וכששב ופקח אותן הופתע לגלות שפניו מחייכות אליו בדיוק כמו פניה של המסכה.
בפעם הבאה שיצא מן הארמון כדי לבקר את האנשים בממלכה היה ליבו קל ושמח, כי ידע שהוא אינו מרמה עוד, אלה היו הפנים שלו באמת.
והמלך וכל אנשי הממלכה חיו חיים ארוכים של שמחה.

 

נספח 4 – עיגולי השמחה (דסי רבינוביץ' ז"ל)

לכל אדם יש עיגול בלב, עיגול שמחה.
לפעמים העיגול קטן אך הוא יכול לגדול, לגדול ולגדול…
כאשר עיגול השמחה גדול, הוא שולח עיגולים קטנים למקומות נסתרים בגוף מקומות שלפעמים כואבים.
ככל שיש יותר עיגולים קטנים, פחות מקומות כואבים. יש אנשים שעיגול השמחה שלהם קטן ולנו יש תפקיד – לעזור לו לגדול.
ודאי אתם שואלים "איך?" כל אחד מאתנו חושב על דרך. אפשר להביא לו סוכרייה, לתת לו פרח, לשיר לו שיר, לצייר לו ציור, או אפילו לומר לו "בוקר טוב, מה שלומך היום"
והכי חשוב זה לעשות זאת בכיף, בשמחה, מכל הלב.
שתזכו לעשות הרבה עיגולי שמחה לאחרים, ובזכות שתגדילו עיגולי שמחה של אחרים גם העיגול שלכם יגדל.

דעתך חשובה לנו