מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

תזונה נכונה

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
זרעים
משך הפעולה
עד שעה
מערך
ללא
  • מתאים ליום חול
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

מטרות הפעולה

1. ללמד את החניך על קבוצות המזון.
2. לגרום לחניך לאכול בצורה נכונה.

מהלך הפעולה

שלב א':

.

נבקש מכל חניך לבחור ארוחה אחת ביום ולספר לכולם מה הוא אוכל בה. את התשובות שלו נכתוב/ נצייר על בריסטול שתלוי על הקיר מול החניכים.

.

שלב ב':

.
נספר לשבט שאת האוכל שאנחנו אוכלים נוהגים לחלק לקבוצות שונות- בהתאם לחומרים המצויים בכל מאכל.
לכל חומר תרומה ייחודית משלו לתפקוד של הגוף.

.

נשאל את החניכים אם הם יודעים מאילו חומרים בנוי הגוף שלנו.

.

נכיר ביחד איתם את המרכיבים השונים, המגיעים לגוף דרך המזון. הגוף מפרק את האוכל, משאיר את שנחוץ לו ואת מה שלא צריך- מפריש החוצה.

.
החומרים מהם בנוי הגוף:
• 60% מים.
• 17% חלבון.
• 17% שומנים.
• 4% ויטמינים ומינרלים.
• 1% פחמימות.

.
כאמור, כל החומרים הללו מגיעים לגוף שלנו דרך האוכל.

.
את המאכלים שאנו אוכלים, מחלקים לקבוצות מזון:
– קבוצת הדגן והלחם.
– קבוצת הירקות והפירות.
– קבוצת המזון העשיר בחלבון.
– קבוצת המזון העשיר בשומן.
– קבוצת הממתקים והמשקאות הממותקים בסוכר.

לכל אחת מהקבוצות – תרומה ייחודית של מרכיב מזון מסויים.
חשוב לאכול תפריט מגוון המכיל מזון/מאכלים מכל קבוצות המזון על מנת לשמור על הבריאות.
אכילה של תפריט לא מגוון עלולה לגרום למחסור או לעודף בחומרים מסוימים.

.

.נעבור עם החניכים על פירמידת המזון ונסביר שאת סוגי המזון שאנו אוכלים, מחלקים בפירמידה.- על המדריכים להביא דפים עם התרשים של פירמידת המזון.

כמובן שמהשורות התחתונות מומלץ לאכול יותר- וככל שעולים בפירמידה צריך לאכול מעט מהדברים.
אפשר לתת לכל חניך פירמידה ריקה – שיסמן בה בבית מה אוכל- במדרגה המתאימה- ויביא איתו לפעולה
הבאה.

 

דעתך חשובה לנו