מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

קוראים לדגל

פעולה מס' 12

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
משך הפעולה
עד שעה
מערך
ללא
  • מתאים ליום חול
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

מטרות הפעולה

  1. החניכים יקבלו תמונה כללית של כל מה שדיברתם עליו עד עכשיו.
  2. החניכים יבינו את הערך בלהיות חלוצים במשימות רגעיות וקטנות.
  3. החניכים יבינו את הקריאה שלנו להיות מובילים ולהשפיע על העם ועל העולם בכל מקום שרק אפשר דרך מה שאנחנו טובים בו ומתוך כל הערכים שאנחנו מאמינים בהם ודיברנו עליהם.

 

הכנות וציוד נדרש:

  • חפצים: חולצת תנועה, שעון, ספר קודש, מפת ארץ ישראל, ציור של כיסא גלגלים, טוש, חבל, מראה, תמונות
  • מחשב וברקו

.

מהלך הפעולה:

.

  •  סיכום המערך
  • משימות רגעיות

.

שלב א – סיכום המערך
.

פזרו בחדר כל מיני חפצים: חולצת תנועה, שעון, ספר קודש, מפת ארץ ישראל, ציור של כיסא גלגלים, טוש, חבל, מראה. מומלץ גם למצוא כל מיני תמונות משונות באינטרנט, להדפיס אותן ולפזר בחפצים – הן יכולות לפתוח המון כיווני חשיבה.

.
כל חניך יבחר חפץ או שניים ויאמר מה החפץ מזכיר לו מהמערך, מה הוא חושב על זה, איך הוא מתחבר אליו וכו'. סכמו אתם את כל היחידות – החניכים יעלו את כל הערכים שדיברתם עליהם דרך החפצים, וככה תוכלו לראות מה הם קיבלו מהמערך ואיך עיבדו אותו.

.
סיכום ביניים:

דיברנו כל הזמן על זה על כל כך הרבה ערכים ויסודות שלנו כחניכים בתנועה, אבל מה אנחנו אמורים לעשות עם זה??

.
חדדו את ההבנה כמובן שכולנו צריכים להשתדל להמשיך ולעבוד על כל המידות האלה כי הן בונות אותנו להיות אנשים טובים יותר.
.

 

שלב ב –  משימות רגעיות
.

  1. שחקו 'חבוש' – התופס סופר עד 20 בעוד כל החניכים מתחבאים, ומתחיל לחפש אותם. ליד המקום שנמצא בו הסופר בתחילת המשחק מניחים חפץ כלשהו המשמש 'דגל'. כאשר התופס מוצא את אחד המשתתפים הוא מכריז "חבוש", והנתפס יוצא מהמשחק וממתין להצלה. אפשר להציל את 'החבושים' על ידי הגעה לנקודת ה'דגל' בלי שהתופס יראה את המשחרר, וזריקת הדגל ממקומו. מרגע שאחד החניכים עשה זאת, כל החניכים שהיו 'חבושים' עד אותו רגע חוזרים למשחק והולכים להתחבא שוב, והתופס מחזיר את הדגל למקום ומתחיל לספור מחדש. כשכל חניך מבין שיש הרבה 'חבושים', הכי נוח לו להישאר במקום, אך מתוך ההבנה שהוא כרגע יכול לפעול ולהציל את כולם הוא יקום ויסתכן בשביל המשימה, ולא ישב ויחכה שמישהו אחר ילך במקומו.
    .

המשימות הללו קוראות לנו גם בדברים הקטנים בחיים – כשאימא מבקשת ש'מישהו' ירד לזבל; כשהמורה מבקש ש'אחד תלמידים' ילך להביא לו משהו מחדר המורים; כשילד קטן מחכה ש'מישהו' יחצה אתו את הכביש; כשלגברת באוטובוס נופלת אחת השקיות והיא צריכה ש'מישהו' יעזור לה אתן, ויש עוד המון משימות שקוראות לנו ביום-יום.
.

  1. מעגלי שיח – חלקו את החניכים לשתי קבוצות והתיישבו בשני מעגלים, זה בתוך זה, קבוצה אחת במעגל הפנימי והאחרת בחיצוני. בשני המעגלים כל חניך יושב פנים אל פנים מול חניך מהקבוצה האחרת. עשו מעין 'ספיד דייט', שבו החניכים יוכלו להתאמן על החשיבה החלוצית, הפורצת, היוזמת ומקבלת אחריות.
    .

הציגו דמות מסוימת שיכולה להיות החניך שלנו בהווה או בעתיד, וכל זוג ידון במשך שתי דקות באפשרויות של הדמות להשפיע על עם ישראל; להיות חלוץ בדברים היום-יומיים ובדברים הגדולים שחשובים לדמות הזו. החניכים יבררו את נקודת ההשפעה שאנחנו יכולים להשפיע לטובה בכל מיני מקומות ושלבים בחיים, ולאחר שתי דקות החליפו את הזוגות – באחד המעגלים יזוזו כולם כיסא אחד ימינה.
.

עשו כמה סבבים כאלה עם דמויות שונות, ורכזו את כולם שוב למעגל אחד. אפשר לתת לחניכים שרוצים הזדמנות לשתף ברעיונות ומחשבות שעלו להם.
.

דוגמאות לדמויות מתאימות:
.

  • מורה בבית ספר בעיר
  • חניך בסניף
  • חבר כנסת
  • סטודנט באוניברסיטה
  • תלמיד בשכבה העליונה בבית הספר היסודי
  • אח גדול לשלושה זאטוטים
  • בן דוד בן 13 באירוע משפחתי
  • נהג אוטובוס
  • מפקד בצבא
  • ילד בקבוצת כדורגל או בחוג דרמה.

 .

סיכום:

.
הקרינו את הסרטון שבקישור:

https://youtu.be/6pd7ube53yc

.
בני עקיבא קוראת לנו כחבריה להיות אנשים שמשפיעים לטובה,אנשים שמקדמים את החברה, ואנחנו עושים זאת מתוך כל הערכים שסיגלנו ואנחנו מסגלים לעצמנו.

.
אנחנו צריכים לזכור שאפשר להשפיע מכל מקום. אנחנו צריכים אנשים משמעותיים לא רק במשרות הבכירות במשק אלא בכל מקום. כל אחד צריך להחליט היכן הכי מתאים לו לתרום – וללכת להועיל בתחום זה, להוסיף טוב בעולם דרך העולם הערכי והתורני שלו במלואו. ורק מתוך הירתמות למשימות קטנות ועשיית הדברים שאנחנו עושים היטב ומשאירים בהם את חותמנו נשפיע על החברה ונקדם אותה ואותנו.

דעתך חשובה לנו