מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

לא מאבדים תקווה

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
אופק | יובל
משך הפעולה
עד שעה
מערך
  • מתאים ליום חול
  • פעולה ממערך
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

במשך אלפיים שנות גלות נתקל העם היהודי בקשיים ובאתגרים רבים, ולמרות הכול המשיך להיאחז בתקווה לשוב ולבנות את ארצו. בפעולה זו נעסוק באתגרים שיש לנו בדרך להגשמת החלום ונכיר בכוחנו להמשיך ולקוות שיהיה טוב גם כשחשוך מסביב.

מטרות הפעולה

  1. החניכים ילמדו על התקווה שהחזיקה יהודים בגלות.
  2. החניכים יכירו בכוח שיש בהם להתגבר על הקשיים.
  3. החניכים ישתפו בקושי שהתגברו עליו.

מהלך הפעולה

פתיחה

המסע לארץ ישראל

הציגו לפני החניכים תמונה של יהודים מאתיופיה (נספח 1).

הסבירו שכאן בתמונה יש יהודים שגרו הרבה שנים בארץ רחוקה,

ותמיד רצו לעלות לארץ ישראל, הארץ של היהודים.

יום אחד הם התחילו ללכת במדבר לעבר ארץ ישראל.

הדרך הייתה ארוכה וקשה, אבל הם לא ויתרו והמשיכו ללכת, ובסוף הגיעו לארץ ישראל.

חלקו לחניכים תפקידים להצגה של הסיפור, וכל אחד יקבל תמונה של התפקיד שלו (נספח 2).

השמיעו את השיר ‘המסע לארץ ישראל’, וסמנו לכל חניך להרים בתורו את התמונה שלו.

(ירח, אימא, אחים קטנים, רגליים, ירושלים וכו’.)

השמיעו את השיר עד דקה 1:45:

 

האתגרים שלי

שלב א

הכינו מסלול מכשולים שמתאים לחניכים שלכם ומאתגר אותם מעט.

תוכלו להיעזר במתקנים של גני שעשועים, במקלות ובספסלים, ואם הם יושבים בכיסאות גלגלים, תוכלו להוביל אותם בדרך סלולה אבל מפותלת על ידי תיחום משני הצדדים.

שלב ב

הסבירו שכמו ליהודי אתיופיה בדרך לארץ ישראל, גם לנו לפעמים יש משהו שאנחנו מאוד רוצים לעשות, ואנחנו צריכים להתגבר על הקשיים בדרך.

בקשו מהחניכים לענות על השאלות בהרמת יד:

  • מי הרגיש פעם שקשה לו לקום בבוקר והצליח להתגבר?
  • מי הרגיש פעם שקשה לו להקשיב למורה והצליח להתגבר?
  • מי הרגיש פעם שקשה לו לגמור את מה שיש לו בצלחת והצליח להתגבר?
  • מי הרגיש פעם שקשה לו להכין שיעורי בית והצליח להתגבר?

הוסיפו שאלות שמתאימות לחניכים שלכם.

הסבירו שאם נרצה מאוד לקום בבוקר, נצליח להתגבר.

מי שממשיך לרצות למרות שקשה לו, הוא מי שבסוף מצליח.

סיכום

היום ראינו את הקשיים שהיו ליהודי אתיופיה בדרך לארץ ישראל, שהמשיכו לרצות ולהתאמץ ובסוף הגיעו. אחר כך עשינו בעצמנו מסלול והתגברנו על המכשולים.

ראינו ביחד את הקשיים שאנחנו מתגברים עליהם בכל יום ולמדנו שכשאנחנו מאוד רוצים ולא מוותרים אנחנו מצליחים.

הצעה: הכינו עם החניכים שרשרות עם המילים ‘גם אני מתגבר/ת! (נספח 3).

 

נספחים

נספח 1: יהודי אתיופיה


נספח 2:
המסע לארץ ישראל

נספח 3: גם אני מתגבר

דעתך חשובה לנו