מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

הכוח לחלום

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
יובל | אופק
משך הפעולה
עד שעה
מערך
  • מתאים ליום חול
  • פעולה ממערך
0 מדריכים אהבו את הפעולה
עמוד הפייסבוק של המרכז

תקציר הפעולה

המיית הנפש שהביאה יהודים לאורך כל הדורות לארץ ישראל מתבטאת בין השאר בכוח של כל אדם ואדם לחלום, לקוות ולרצות להתקדם עוד ועוד. בפעולה זו נתחבר לחלומות ולשאיפות שלנו ונמחיש את משמעותו של המושג המיה.

מטרות הפעולה

  1. החניכים ילמדו את פירוש המושג המיה.
  2. החניכים יכירו את משמעות המושג חלום.
  3. החניכים ישתפו זה את זה בחלומות שלהם.

 

מהלך הפעולה

פתיחה

הבנת משמעות המושג המיה

פזרו על הרצפה כרטיסיות תמונות של חיות (נספח 1).

שאלו את החניכים כמה שאלות, והם יצטרכו להצביע או להרים את החיה הנכונה:

  • מי מצייצת? (ציפור)
  • מי נובח? (כלב)
  • מי מיילל? (חתול)
  • מי מקרקרת? (תרנגולת או צפרדע)
  • מי מזמזם? (זבוב או דבורה)
  • מי שואג? (אריה)

לאחר שתסיימו את השאלות על החיות הצביעו על הכרטיסייה שעליה מצויר לב, והסבירו:

כשהלב משמיע קול, זה נקרא המיה.

בקשו מהחניכים כולם לשים יד על הלב.

הלב מספר לנו מה אנחנו מרגישים, למשל כשאנחנו עצובים או שמחים,

והוא מספר לנו גם מה אנחנו רוצים. על מה אנחנו חולמים.

הוסיפו דוגמאות, למשל: אני חולם על… אני מאוד רוצה…

 

החלום שלי

חלקו לחניכים דפים בצורת לב ובקשו מהם לצייר בתוכו את החלום שלהם או לתאר למדריכים, והם יציירו או ירשמו (נספח 2).

תוכלו לפשט להם את המושג חלום בשאלות מכוונות:

  • מה אתם מאוד רוצים לעשות?
  • מה אתם רוצים להיות כשתגדלו?
  • מתי אנחנו מרגישים שאנחנו עושים משהו חשוב?
  • מתי אנחנו מרגישים שאנחנו עושים משהו שעושה טוב לאחרים?

סיכום

בקשו מהחניכים לשתף כל אחד מה הוא צייר.

סכמו בקצרה את מה שראינו היום:

היום למדנו שהמילה המיה פירושה חלום, משהו שאני מאוד רוצה לעשות או להיות,

וראינו יחד אילו חלומות אנחנו רוצים להגשים.

 

נספחים

נספח 1: תמונות של חיות

 

 

נספח 2: החלום שלי

דעתך חשובה לנו