מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

" עוד נמשכת השרשרת לדורי דורות"

" עוד נמשכת השרשרת לדורי דורות"

ללבוש חולצת תנועה גם בפנסיה

סוג הפעולה
פעולה
מתאים לגיל
חבריא ב'
משך הפעולה
עד שעה
נושא
בני עקיבא | הגשמה | מגדילים את התנועה | שליחות
3 מדריכים אהבו את הפעולה

תקציר הפעולה

אחרי שנגענו בערכים האמורים להוביל אותנו בחיים, ננסה לקבוע את היתד עמוק בנפש, ועם החברים נבין שהשליחות שבני עקיבא מציגה היא משימת חיים ואינה נגמרת לאחר השתתפות בפעילות השוטפת של שמונה השנים כחניכי חבריא א וכחברי חבריא ב. דווקא עכשיו, כשאנחנו קרובים ליציאה לחיים עצמאיים ובוגרים, נבהיר שבני עקיבא אינה מילה גסה אלא בסיס משמעותי לחיבור תמידי ורצף של חיי עשייה, שליחות, עצמה וגודל, וכן שבני עקיבא מציעה כיום מגוון תחומי עשייה גם לאחר סיום לימודי התיכון ושאנו יכולים למלא תפקידים משמעותיים בערכים אלו גם בחיינו כבוגרים.

מטרות הפעולה

  1. החברים יחושו שהמערך נתן להם כלים ונקודות למחשבה על הערכים בחייהם ועל החיבור לבני עקיבא.
  2. החברים יבינו שאידאלים אינם נעלמים, וגם לאחר סיום ההשתתפות כחניכים בתנועה יש עוד משימות רבות שאפשר להשתלב בהן במהלך החיים – בתנועה ומחוצה לה.
  3. החברים ירצו לחיות חיי מעשה משמעותיים וערכיים.

ציוד נדרש:

כרטיסיות מחלקות התנועה, כרטיסיות תכונות

 

 

מהלך הפעולה:

 

  • תנועה לחיים
  • העולם שייך לבוגרים
  • העולם שייך לצעירים
  • סיכום

.

שלב א. תנועה לחיים

.
חלקו לחברים כרטיסיות שבכל אחת מהן רשום שם של מחלקה בבני עקיבא. בקשו מהחברים לחשוב מה עושים לדעתם במחלקה זו ועל מי הם משפיעים (גילים, אוכלוסיות וכדו’). אחרי שהם יציעו את ההצעות הקריאו במשפט קצר מה כל מחלקה עושה:

 .

הגשמה –

אגף הגשמה מחדש ומפתח בשנים האחרונות פיתוח ניכר ורחב היקף של תחום ההגשמה הבוגרת בתנועה, בחבריא ב ו-ג.

תנועת בני עקיבא קוראת לבוגריה להמשיך ולהיות חברים בתנועה כבוגרים ולהשתתף בעשייה החברתית למען עם ישראל מתוך שילוב למידה והעצמה אישית.

תחת האגף פועלות תכניות הגשמה שונות ומגוונות המיועדות לחברי התנועה מכיתה יב ומעלה. מגוון האפשרויות מאפשר התאמה איכותית ליכולות כל בוגר, רצונותיו ואמונותיו.
 

מעורבות חברתית –

פעילי המחלקה פועלים ומפעילים את שותפיהם הרבים בתנועה למען משימות לאומיות רבות ומגוונות, ובכללן שילוב חברתי ואידאולוגי של קבוצות שונות באוכלוסייה, יצירת מענה הולם וראוי בשטח לתפיסת העולם של ‘תנועה של עם’ וכו’.
.

המטרות:

  • שילוב ילדים ונוער עולים ובני עולים כחברים מן המניין בסניפי התנועה.
  • קירוב ילדים ונוער עולים חדשים ליהדות, לדת ולערכי התנועה.
  • יצירת קבוצות מנהיגות בקרב נוער יוצאי אתיופיה וכן לנוער מהשכונות ומהפריפריה.
  • טיפוח מודעות ומיומנות של חברי בני עקיבא לקליטת עלייה בפרט ולמעורבות חברתית בכלל.
  • פיתוח תודעה בקרב פעילי התנועה, מדריכיה וחניכיה ביחסם אל השונה מהם, ושילוב ראוי של כלל החברים בעלי הצרכים המיוחדים בפעילות הקונוונציונלית.

 .

חינוך והדרכה –

מחלקת ההדרכה של בני עקיבא נוגעת בנקודת הליבה של תנועת הנוער – התהליך החינוכי. מטרת העל שהעמידה המחלקה לנגד עיניה היא כדברי הרב קוק: “לבנות את ההכרוֹת המזעזעוֹת את הרצון”.

מתוך ההבנה שתנועת בני עקיבא היא אש בוערת באידאל גדול אנו רואים בתפקידנו את הבערת האש על ידי תוכן רוחני ומעשי שיגרום לתנועה ולנוער לחולל מהפכות בעצמו, בתנועתו ובעמו.

 

מחלקת חבריא ב –

מחלקה העוסקת בחברי כיתה ט-יב , מקדמת עשייה לאומית וחברתית, לימוד עצמי פנימי וחיצוני מעמיק ומימוש ערכי התנועה בעשייה.

 

בני עקיבא העולמית –

בני עקיבא מפעילה בתפוצות תנועת-בת ששמה בני עקיבא העולמית, שבמטרותיה בניית מנהיגות יהודית צעירה בקהילות בתפוצות, עידוד לעלייה לארץ ישראל ומניעת התבוללות.

 

תנועת הבוגרים –

תנועת הבוגרים של בני עקיבא הוקמה בשנת 2010 ולמעשה נמנים עמה כלל בוגרים התנועה. את תנועת הבוגרים הקימו בוגרי התנועה כדי לאגד את כלל בוגרי התנועה המעוניינים להמשיך בעשייה אידאליסטית כבוגרים ולהגשים את החזון שגדלו עליו כשהיו נערים ולספק לכל המעוניין זירה מתאימה ומסודרת ללימוד ולעשייה ערכית המתאימה לגילו. המחלקה פועלת כגרעיני סטודנטים וכגרעיני משפחות ברחבי הארץ, כל זאת במסגרת הרחבה של בני עקיבא, על כל המשתמע מכך. תוך כדי הקמתה הבינו פעילי התנועה כי פרט לצרכים הנזכרים לעיל יש גם חיסרון תרבותי בחברה הדתית-לאומית, ולכן חרתה על דגלה לייצר תרבות פנאי ההולמת את ערכי התנועה, והיא עושה זאת באמצעות אירועי תרבות סביב מעגל השנה ובכלל.

 

מחלקת חינוך מיוחד –

המחלקה קמה כדי לקדם את שילוב בעלי המוגבלות בקהילה וכדי לתת מענה לצרכים הייחודיים של הילדים והנערים בתנועות הנוער. המחלקה אחראית לשבטי יובל ברחבי הארץ, והחניכים משולבים בשבטים ‘רגילים’. המפעלים מונגשים לחברים בעלי צרכים מיוחדים ויש הכשרה תנועתית לרכזים.

 

שלב ב. העולם שייך לבוגרים

חלקו כרטיסיות עם תכונות ובקשו מהחברים למיין אותן לתכונות המתאימות לבוגרים ותכונות שמתאימות לנוער:

שאפתנות, קלילות, להט, דבקות במטרה, התמדה, יציבות, החלטיות, שיקול דעת, רצינות, תעוזה, יושר, פתיחות מחשבתית, אופטימיות, אחריות, קור רוח, חכמת חיים, אותנטיות, גמישות, תמימות, מרדנות, סקרנות, הססנות, חשיבה מקובעת.

 

 

שאלו: מי לדעתכם משפיע יותר, צעירים או מבוגרים? מדוע?

 

 

שלב ג. העולם שייך לצעירים

 

הקריאו את הקטע שלהלן:

מדינה עם רמטכ”ל בן 32 ושגריר באו”ם בן 34 יכולה להתקיים רק כאשר בחור בן 35 מתכנן אותה. איינשטיין (ולא אריק) היה בן 26 כאשר ניסח את תורת היחסות. ואריק (ולא איינשטיין) היה בן 25 כאשר הקים את חטיבה 101 הנודעת. האר”י (ולא אריק) הנהיג את תורת הקבלה בצפת בגיל 34. כי העולם שייך לצעירים (רק אם הם רוצים!).

ואל תגידו לי שהמבוגרים מציבים מכשולים, ושהזקנים מעמידים מחסומים, והישישים בגופם משמשים מעצור להתקדמותם, כי אז אספר לך כי דוד בן גוריון היה יו”ר ועדת היסוד של פועלי ציון בגיל 20, ושיא נדיר אחר של בן גוריון, שעוד לפני כן היה פועל ביקב.

כמה בני עשרה בימינו פועלים ביקב? גולדה מאיר צורפה בגיל 27 להנהלת “סולל בונה” ובגיל 30 הייתה מזכירת מועצת הפועלות.

אני יודעת שאתם מחייכים. אני רואה את זה, ואני מוכנה להסתפק בקצת פחות מזה. אבל רשמו לפניכם שהצעירים והטובים האלה, ועוד רבים אחרים (עם הקוקו והסרפן ובלעדיהם) לא בזבזו יצאי ימים בצפייה בטלוויזיה, ולא כילו לילותיהם בפענוח סעיפי המשכורת, וכנראה גם לא פיצחו גרעינים בשבתות…

 

“ותרחם עלי, שלא אפול לידי זקנה לעולם. שלא תהא עבודתך זקנה וישנה אצלי לעולם. רק אזכה לחדש את עצמי בכל יום ובכל עת ובכל שעה. לחדש כנשר נעורי, להתחיל בכל פעם מחדש” (מתוך ליקוטי תפילה).

 

 

  • מה אנחנו יכולים ללמוד מהקטע הזה על עשייה?
  • מתי מתחיל הגיל שבו אנחנו ופועלים?
  • האם האנשים שהחלו לפעול בגיל צעיר כל כך היו שותפים לעשייה נוספת לאורך החיים שלהם או שכאשר התבגרו הם הפסיקו להיות אידאליסטים ולשנות את המציאות?

 

הקריאו את הקטע:

במחקר שפורסם לאחרונה במגזין Scientific American, שכותרתו Changing Social Roles Can reverse Aging, מדווח על כך שאצל מבוגרים הלוקחים תפקידים של צעירים ישנה לא רק עצירה של התנוונות נוירונים במוח, אלא אף שיפור בתפקוד המוח. אצל אותם פרטים נמצא ריכוז גבוה של חלבון השומר על פעילות המוח. כלומר, הביטוי “להישאר צעיר ברוחו” אינו רק מליצה, יש משמעות קונקרטית של ממש.

 

  • איפה הייתם רוצים לראות את עצמכם בעוד חמש-עשר שנים מבחינת מחוברות לעשייה ואידאלים?

 

סיכום:

.
מה המשמעות של להישאר אידאליסט גם כאדם בוגר? לא פעם אנו מסתכלים על המבוגרים השקולים, החכמים, מלאי ניסיון החיים, הבזים לכל עשייה או רצון לשינוי. האם כך אנו מאמינים שנהיה? האם כך אנו רוצים לראות את שארית חיינו? לגדול 20 שנה על ערכים ואידאלים ואז לשקוע במרוץ שטף החיים של לימודים, עבודה, ילדים – ואפס היענות לערכים, למסירות ולחזון?

הסוד הוא להבין שאידאלים אינם מתים, שערכים עמוקים נצרבים בנפש, ואולי להט גיל הנעורים עובר אבל לא הרעל בעיניים, חוסר ההסכמה להיזרק לזרם המציאות, ההרגשה שחובה עלינו לקום ולעשות דווקא כאנשים בוגרים, דווקא כאנשים בעלי ניסיון ואולי עוד כוחות משמעותיים, שאסור לנו לחדול ממלאכת הקודש! השייכות לתנועת בני עקיבא, הערכים שעליהם היא מושתתת היסודות שהיא נוטעת בעם ישראל ובארץ ישראל אינם יכולים להיפסק לעולם.

עלינו לבחור למלא תפקיד משמעותי בחיי נצח של סיפוק ועשייה לאומית, לתת לאש שלנו לבעור בעצמה ובגודל עד ימי המשיח, להבין שאנו חלק בלתי נפרד משרשרת ארוכה של מיליוני אנשים לפנינו ואחרינו, ואסור לנו לרגע להמעיט מעצמתה. חיי האידאל קוראים לנו, ואנו צריכים לדעת לתפוס אותם ולחיות אותם.

בני עקיבא מציעה מגוון תחומים רחב ומעניין לעשייה לבוגרים ואפשר להשתלב בו כמעט לאורך כל החיים (כן, כן, עכשיו עובדים גם על פתיחת מיזם עם אזרחים ותיקים). המשימה שלנו היא להשאיר את האש שלנו בוערת להמשיך לבחור להשתתף במה שקורה.

דעתך חשובה לנו