מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

זהירות! דרכים!

חברי בני עקיבא ד’ עמכם!

בחודשים האחרונים תנועתנו ספגה שתי מכות קשות, אחת כשבחודש ארגון נהרגה חניכה שלנו שמחה, בסניף קריית שמואל. ושניה השבוע כשנהרג חניך שלנו מסניף ג’סי כהן בחולון.

הגמרא מבארת שכשאחד מבני חבורה שמת תדאג כל החבורה, לכן עלינו לקחת את המקרים האלה ולהיכנס לחשבון נפש בנושא הזה.

אני לא כותב את הדברים כאילו אני לגמרי בסדר אבל המבוגרים שבינינו יכולים לעשות תשובה בנושא הזה, אבל אני חושב שעלינו כתנועה מוטלת עכשיו אחריות לשנות את הרגלי החיים שלנו בכל הקשור לדרכים, מאיך נוהגים, באיזו מהירות, בנוסף על זה שימוש בפלאפון תוך כדי הנסיעה, ובעיקר לשים לב למה שמתרחש בכביש כל הזמן ללא פשרות.

אין באפשרותנו להתעלם מכך שיש אחריות בנושא תאונות הדרכים ב’איך’ הנהגים נוהגים ממילא עלינו לעשות תשובה ולשנות את דרכנו.

למדריכים שבינינו האחריות כבדה לא פחות והיא קודם להתנהג בצורה נכונה וזהירה בדרכים, להתחזק בהקפדה על כללי הבטיחות בכבישים, בנסיעה באופניים, אופניים חשמליות.

ומתוך כך לחנך את חניכינו לשמירה על הכללים, עלינו מוטלת האחריות לחנך לשמירה על כללי הבטיחות הן בכביש והן ברכיבה על אופניים, אופניים חשמליות וכדו’, ההקפדה על הכללים מצילה חיים ממש, ועלינו האחריות להעביר את זה הלאה.

ולחניכינו נאמר, הגמרא כתבה שכל הדרכים בחזקת סכנה, הסכנה של אז אמנם קיימת גם היום, אבל היום צריך לדעת שכשנכנסים לדרך זוהי סכנה ברורה, לכן צריך את מירב תשומת הלב, להיזהר בכל דרך אפשרית ולעשות הכל כדי להגיע בבטחה.

על כן משנה זהירות, זהירות כי הדרכים מסוכנות, ועלינו מוטלת האחריות והאפשרות לשנות את דרכי הנהיגה ואת האופן בו אנחנו מתנהלים כהולכי רגל.

אני חושב שמן הראוי לעצור את הפעילויות בסניפינו בשבת הקרובה ולדון בנושא ואיך אנחנו שבים עליו בתשובה, איך אנחנו מתקנים את אורחותינו.

ומן הראוי ללמוד משניות לעילוי נשמתם.

כמו כן מחובתנו לעשות חשבון נפש ולמחות ברמה הלאומית נגד תופעות מסכנות חיים כגון כבישים מסוכנים, התנהלות לקויה של אכיפת החוק וכדו’.

בברכת חברים לתורה ועבודה,

אלחנן שטיגליץ

ראש מחלקת הדרכה.