מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

תוכנית של”פ


תמונה5
petek shelef

 

ההרשמה לשל”פ תשע”ט נפתחה! להגשת מועמדות לחץ כאן

רכז התוכנית: דור לוי

טלפון: 052-3664668

דוא”לshelef@bna.org.il

פייסבוק: https://www.facebook.com/BAshelef

צפו בשר החינוך נפתלי בנט מדבר על של”פ

——————————————————————————————————

למי אנו פונים?

התוכנית מיועדת לבוגרי כיתה י”א מכל רחבי הארץ אשר מעוניינים לשלב בשנת הלימודים האחרונה, עשייה ערכית ושליחות המהווים המשך ישיר וטבעי לערכים עליהם חונכנו בתנועה.

צורת העבודה:

התוכנית פועלת ע”י גרעינים של כ4-6 חברים העוברים לגור, ללמוד ולחיות בעיר חדשה. חברי השל”פ מנהלים את חייהם באופן עצמאי בדירה משותפת עם ליווי צמוד של מלווה מטעם בני עקיבא.

חברי הגרעין משתלבים כתלמידים מן המניין בכיתה י”ב בתיכון המקומי ומצטרפים לכוחות החיוביים הקיימים בכיתה, בסניף ובעיר ופועלים יחד איתם בפעילות ערכית וחינוכית בתוך בית הספר, בסניף ובקהילה.

כעת פועלים כ-60 שלפי”ם ב-10 גרעינים מקריית שמונה בצפון ועד שדרות בדרום,  דירות נוספות יכולות בע”ה להיפתח במקומות נוספים.

דירות בנים: קרית שמונה, חצור הגלילית, יפו, בית שאן וכרמיאל

דירות בנות: נהריה, בית שמש, צפת, עכו ושדרות

 

מטרות התוכנית:

1. להצטרף לכוחות החיוביים הקיימים בכיתה ובעיר, לחזק מבחינה ערכית ולימודית ולפעול יחד בפעילות ערכית, הן בתוך בית הספר והן בקהילה.

2. לייצר היכרות הדדית בלתי אמצעית של שמיניסטים ממקומות ועולמות שונים אשר תפרה ותקדם את שני הצדדים. חברי השל”פ מהווים בעצם חוליית חיבור בין המסגרת הפורמלית של בית הספר לבין המסגרת הלא-פורמלית של בנ”ע. חיבור זה יוצר את תפקידם הייחודי של השלפ”ים – להביא את התכנים והאווירה המיוחדים של בני עקיבא אל כלל הנוער בעיר שעדיין לא מכיר תכנים אלה ואינו שותף להם. עשייה זו אפשרית בעזרת 2 תכונות יסודיות עליהם מבוסס הפרוייקט- אחריות גדולה ואמון הדדי בין השלפ”ים לבין חבריהם.

 

במה התוכנית שונה משירות לאומי או כל התנדבות אחרת?

תוכנית השל”פ שונה מאד מפרויקטים אחרים במסגרתם מגיעים מתנדבים מחוץ לעיר במטרה לחולל שינוי. בדרך כלל, חלוקת התפקידים בין המתנדב לנער או לילד המקומי ברורה וידועה לשני הצדדים: המתנדב הגיע לעיר על מנת לתרום לאוכלוסיה המקומית. דוגמא לפעילות התנדבותית מסוג זה, ניתן למצוא בפעילותם הברוכה של חיילי הנח”ל ובנות השירות הלאומי הפועלים בקהילה. בשני המקרים המתנדבים מגיעים מתוך רצון ללמוד ולקבל מערכיה של הקהילה המקומית בה הם פועלים, אך לנער המקומי ברורה כל העת ההבחנה בינו לבינם – הן מבחינת הפרשי הגילאים, והן מבחינת המעמד השונה של המתנדבים (המהווים לעיתים חלק מהצוות החינוכי בתיכון). לעומת זאת, חבר השל”פ משתלב כשווה בין שווים בתוך קבוצת בני גילו בכיתה משותפת.

 

המורכבות…

מעמד ייחודי זה יוצר אצל חברי קבוצת השל”פ מתח לא פשוט: מחד, קיימים בהם המוטיבציה והרצון להוביל לשינוי ברמתם הלימודית והערכית של התלמידים המקומיים, אך מאידך הם מעוניינים לבנות קשרי חברות כנים ואמיתיים עם חבריהם לכיתה. שתי העמדות הנפשיות הללו לכאורה סותרות זו את זו: רצון דומיננטי מדי של חברי השל”פ להשפיע ולשנות, עלול להפוך את החברות התמימה ל”אמצעי” על מנת להגדיל את יכולת ההשפעה על הזולת; ומצד שני, רצון דומיננטי מדי להיות חלק אינטגראלי מהכיתה ומהסביבה המקומית, עלול לגרום לחבר השל”פ שלא לפעול לטובת שינוי הנורמות הכיתתיות שפעמים רבות אינן אידיאליות.

אם כן, כיצד יענה חבר השל”פ לשאלת השמיניסט התוהה: “מדוע עזבת את הישיבה התיכונית בה למדת ועברת ללמוד איתנו?”. תשובה בסגנון “כדי להשפיע עליכם”, עלולה לחסום כל קשר אפשרי בין חבר השל”פ לחברי כיתתו. למען האמת, אפילו הענות לבקשה להסביר את ראשי התיבות של השל”פ – “שמיניסטים לעיירות פיתוח” – עלולה ליצור ריחוק בשל הדגשת המשימה אליה שותף חבר השל”פ. מצד שני, תשובה המתעלמת מהרצון ליצור תהליך של שינוי, כדוגמת “הגענו לכאן כדי לחיות ביחד עם חברים בדירה משלנו” או “הגענו לכאן כדי להכיר אנשים חדשים” – לא רק שאיננה מכוונת לאמת המלאה, אלא עלולה לגרום לחברי השל”פ להדחיק את השאיפה ליצור שינוי במקום. דילמה זו מביאה לידי ביטוי את מורכבות המשימה להיות ‘תנועה של עם’, הכוללת שאיפה לשינוי המציאות על בסיס של חיבור אמיתי, פנימי, לזולת.

 

מהי אם כן הגישה המאפשרת התמודדות עם מורכבות זו?

בשיחה שנערכה עם חברי השל”פ ציינו החברים, כי רק פיתוח של מידת הענווה מאפשר לשתי הגישות השונות לדור בכפיפה אחת. הענווה מאפשרת ליישב בין הרצון לתרום לאחר מהעולם המיוחד שלי ומהערך המוסף הייחודי הקיים בי בתחומים ערכיים או לימודיים, ובין ההבנה כי גם לתלמידים המקומיים ישנו מטען משמעותי ממנו אוכל ללמוד ולהתפתח. ואכן, חברי השל”פ ציינו מגוון רחב של ערכים ומידות שהתפתחו בהם בעקבות המפגש עם התלמידים בכיתתם: כיבוד הורים וחברות אמת, פשטות, ענווה ועוד. במהלך השנים התברר, כי מי שאיננו מסוגל לחבר בין שתי העמדות הנפשיות השונות, איננו מצליח להשתלב בכיתה או להיות דמות משפיעה על האוכלוסייה המקומית.

 יש להדגיש, כי הרצון להשפיע איננו נעלם מחברי השל”פ לאחר שהסתיים יום הלימודים. רצון זה מלווה את פעילותם של חברי השל”פ לאורך כל השנה ולאורך כל היום.

אין ספק, כי בניית הקשר בין חברי השל”פ לבין האוכלוסייה המקומית איננו פשוט ולעיתים הוא אורך מספר חודשים. במהלך חודשים אלו נתקלים חברי השל”פ לעיתים ב”מבחני חברות”: “אתה זוכר איך קוראים לי?”, שואלת תלמידה את חברת השל”פ על מנת לבדוק האם ההתעניינות אכן אמיתית. אולם, היכרות שטחית במהלך ההפסקות הופכת בסופו של דבר לחברות אמת הכוללת ביקורים הדדיים בדירת השל”פ ובבתי התלמידים. אט אט נרקמת חברות אמיצה, המבוססת בעיקר על מידת הכנסת האורחים המיוחדת שמגלים התלמידים המקומיים כלפי חברי השל”פ. תגובות כגון: “הופתעתי לגלות שמקבלים אותי כמו שאני, למרות ההבדלים בינינו” או “אצלי בישוב / בעיר לא מקבלים חברים חדשים בצורה כזו” – הן רק חלק מהתגובות של חברי השל”פ על קבלת הפנים לה הם זוכים. בנוסף, החברות שנוצרת עוזרת להפחית את המתח הנגרם בשל הרצון להתחבר לשאיפה להשפיע, עליו עמדנו קודם לכן. במהלך הזמן, הדינמיקה הופכת להיות דומה לזו הקיימת בין כל זוג חברים המשפיעים זה על זה.

ניתן לומר, כי למרות שחברי השל”פ מגיעים כגרעין משותף של בני-עקיבא, הרי שפעילותם מתקיימת במסגרת מפגש אנושי בין יחידים, בין חברים. ההשפעה של חברי השל”פ על חבריהם לכיתה מבוססת על שותפות אמת בלימודים ובמגורים.

עצם נוכחותם של חברי השל”פ נותנת גיבוי לכוחות החיוביים בכיתה, ומחזקת אותם בהתמודדותם עם לחצים חברתיים שליליים. מעבר לכך, העובדה כי חברי השל”פ גרים בעיר דרך קבע מאפשרת להם לסחוף את חברי הכיתה לפעילות קהילתית אחר הצהריים. בשל העובדה כי מרכז פעילותם של חברי השל”פ היא באמצעות החברות עם בני גילם, חברי השל”פ מתמקדים בפעילות משותפת עם בני כיתתם גם כאשר הדבר בא על חשבון אפשרויות רבות להתנדבות רחבה יותר של חברי השל”פ לבדם.

אין ספק כי הערך המוסף המרכזי של תוכנית זו, הן עבור חברי השל”פ והן עבור התלמידים המקומיים, הוא החברות המיוחדת שנוצרת ביניהם במהלך השנה ונשמרת לאורך שנים רבות.

מעוניינים להצטרף לשל”פ? להגשת מועמדות לחץ כאן