מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

מחוז דרום

כתובת: ת.ד. 4302 באר שבע 84143logo darom

טל': 08-6434962/5405

פקס: 08-6434849

דוא”ל: Darom@bneiakiva.org.il

לרשימת הסניפים במחוז לחצו כאן

bakashat sipsud

חזון המחוז:

מחוז דרום יגדל ויצמיח בע”ה את חניכיו וסניפיו לחיי תורה, עבודה ותרומה לחברה על ידי הכוחות המיוחדים הקיימים במקומות השונים המאפיינים את אזורנו. מחוז דרום מונה 45 סניפים, מאשקלון וניצן בצפון עד אילת בדרום, ומישובי דרום הר חברון במזרח עד לבני נצרים (חלוצה) במערב.

מלבד הפריסה הגיאוגרפית הרחבה, יש להבין כי האוכלוסייה המרכיבה את המחוז הטרוגנית מאוד. במחוז ישנם סניפי עדה, סניפים בקיבוצים ובמושבים, בישובים, בערים ובשכונות.

תוכנית הכשרת מדריכים:

מדריכי המחוז נפגשים במהלך השנה עם מספר רב של הכשרות חינוכיות. מאחר ובכל פעם נוגעים בנושא אחר נוצרת הבעיה של ריבוי נושאים שאינם קשורים בסדר כרונולוגי להכשרתו הטובה של המדריך ופעמים רבות (וזו הבעיה העיקרית) ישנה חזרה כבחזקת “להמציא את הגלגל” על נושאים שהמדריך כבר עבר עליהם ויש הרגשה של חוסר התקדמות.

מתוך כך הוחלט במחוז לבנות תוכנית הכשרה שנתית למדריכים שבה יעבור המדריך במחוז הכשרה מסודרת מזה כשנתיים החליטה הנהגת המחוז להדק את הקשר ומתוך כך את הפיקוח על ההדרכה בסניפים וזאת על ידי:

  • ראיונות הדרכה – למועמדים – שלב שהוא חובה בהכנסת המדריכים להדרכה
  • מפגשי הדרכה לפי גושים
  • מפגש הדרכה בתחילת השנה (הכנה לקראת חודש ארגון) ולקראת סוף השנה (הכנה לקראת פעילות הקיץ התנועתית/ מחוזית/ סניפית).
  • מפגשי הכנה כגון: ערב מדריכי הרא”ה לקראת ביריה, ערב הכנה למדריכי השבט החדש.

 

כיום במחוז דרום ישנם כ-500 מדריכים. אולם מדריך שלא מרגיש בעצמו מחובר למחוז (לתנועה מחוברים רק מתוקף השם) ישנה ירידה ברמת ההדרכה שלו, אין חיבור למפעלים תנועתיים וממילא אין יוזמה ו”הגדלת ראש”.

תוכנית זו של הכשרת המדריכים, לאורך כל השנה תיצור צורת עבודה חדשה של המחוז מול המדריכים, תבנה קשר בריא יותר מול הצוותים, תחבר את השטח למחוז ומתוך כך לתנועה.

בעקבות הפיזור הגיאוגרפי של המחוז החלטנו לחלק את המחוז לשלושה גושים:

1. גוש באר שבע הכולל בתוכו את ששת סניפי באר שבע (ב”ש מרכז, נחל עשן, רמות, הנגב, נווה זאב, שאול המלך), אילת, דימונה, ירוחם, ערד, מיתר, יישובי דרום הר חברון (סוסיא, מעון, בית יתיר, כרמל, מעלה חבר, בית חגי, עתניאל וסנסנה), מצפה רמון.

2. גוש אופקים הכולל בתוכו את אופקים מרכז, אופקים הגפן, בטחה, פדויים, גילת, פטיש, נתיבות, נתיבות הוורד, מעגלים, תקומה, כפר מימון, עלומים, סעד, בני נצרים.

3. גוש אשקלון הכולל בתוכו את חמשת סניפי אשקלון (אפרידר, עתיקות, גבעת ציון, גן הורדים, נוויאות), שדרות, שדרות אגוז, ניצן מושבים וניצן נווה דקלים.

בכל אזור יחולקו המדריכים תמיד לפי קבוצות בנים / בנות ובפעמים שיוגדרו מראש יחולקו המדריכים לפי חתך גילאים שבטי. במחוז פועל מרכז הדרכה שמהווה מקום מפגש למדריך עם חומר הדרכה רחב גדול ומגוון יותר. מדריכים רבים מנצלים את העניין ומשתמשים בחומרי ההדרכה המחוזיים. במקביל לכל האמור מקבלים הסניפים סדנאות הדרכה ברמה פרטנית

הכשרת קומונריות:

לליווי הקומונרית במהלך השנה ישנה חשיבות רבה להמשך תפקוד הסניפים, בניית תהליכים חינוכיים והצבת רף לפעילות.

מתוך כך מקיים המחוז ימי עיון, פעמיים בחודש, לקומונריות. ימי העיון בנויים על פי תוכנית שנתית שנבנתה על ידי רכז ההדרכה כגון: בניית קבוצה, אמון, הצבת רף, בנייה והובלה של תהליכים חינוכיים, מעמד נפש וכו’.

קומונריות במחוז דרום נפגשות לשיחת חתך עם צוות המחוז פעמיים בשנה. תפקיד שיחת החתך הוא לבנות את המשך הפעילות והתהליכים הסניפיים ולבחון אותם. שיחת החתך הראשונה מתקיימת לאחר חודש הארגון מכיוון שבתקופה זו מסיימת הקומונרית את תהליך האיבחון הסניפי, והפעם השניה היא לאחר חג הפסח מכיוון שבתקופה זו נבנית תוכנית הקיץ.