מעבר לתפריט (מקש קיצור 1) מעבר לתפריט תחתון (מקש קיצור 2) מעבר לאזור חיפוש (מקש קיצור 0) מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור 3)

לקראת עצרת רבין – נאום בבית הנשיא, אמיר סנדלר

אדוני הנשיא !

בנאומך עם פתיחת מושב החורף של הכנסת הזכרת בהתרגשות את החיבוק החזק של ח”כ אורון איש השמאל, עם ח”כ הנדל מאנשי גוש קטיף עת החליטה כנסת ישראל לבצע את תוכנית ההתנתקות, שאלת האם החיבוק הזה עוד קיים?

היום, ערב יום הזיכרון לרצח רה”מ יצחק רבין ז”ל, באנו אנשי תנועות הנוער למשכנך אדוני ע”מ לספר לך שאצלנו החיבוק הזה עוד קיים ובעוצמה גדולה, אצלנו קיים חיבוק של אמיצים המבקש לקחת אחריות על דרך ארוכה.

לפני שלוש שנים החלטנו לאחד כוחות ואל מול מקטרגים מבית ומחוץ ביקשנו לצאת למסע המבקש לברר את עולם הערכים, המוסר והדמוקרטיה של עמנו, והכל מתוך לקיחת אחריות מלאה על המתרחש בחברה הישראלית.

איחדנו כוחות לא בגלל שאנחנו מסכימים בנושאים שונים, ההפך הוא הנכון ,אל מול עומק המחלוקות המהותיות הקיימות בינינו הבנו שמתפקידנו לחזק, לשמר ולבצר את הדמוקרטיה הישראלית.

בנאומך האחרון בכנסת שאלת אדוני האם יש עוד שפה משותפת, אז תרשה לי לספר לך שבשנים האחרונות אנחנו כותבים את השפה הזאת ביחד, אנו כתנועות קיימנו כבר שני ימי עיון לכלל הרכזים בהם ביקשנו לברר את המחזק והמחליש את הדמוקרטיה בישראל, הוצאנו חוברת הדרכה משותפת של מערכי פעילות המבקשת לגדל את אזרח המופת בעם ישראל גם במקום של מחלוקת וחוסר הסכמה, וביחד יצאנו למסע…

יצאנו הנהגות בני עקיבא והנוער העובד והלומד ביחד למסע של יומיים בעקבות מסע המושבות של הרב קוק שהתקיים לפני 100 שנה ובו ביקשנו לפגוש את אתגרינו היום כיחידים וכחברה. פגשנו במפוני נצרים היושבים באריאל באתר זמני ועוד לא זכו לבנות את ביתם בשנית, ופגשנו את ערביי נצרת המבקשים את חלקם כאזרחים במדינה הישראלית, עלינו במעלה ההר לעלי שבבנימין לברר את סיפורו של מפעל ההתיישבות ונפגשנו בתל אביב עם הלוחמים על זכות העובדים להתאגדות ופנסיה ראויה. וגם לאחר שנגמר המסע ידענו להמשיך להיפגש, ללמוד ולברר ובליל תשעה באב הצלחנו לשבת ביחד ברחובה של עיר לקרוא את “איכה” ולהבין כי ” אם נחרבנו ונחרב ביתנו בעוון שנאת חינם, יבנה באהבת חינם”

כחברים בועדת הדרכה המשכנו באין ספור פעילויות של לימוד מפגש ועשייה, הצופים ובני עקיבא נפגשו בצום גדליה וביחד בררו איך יכול בעולם היהודי בעבר ובהווה להתרחש כזה רצח נורא, ובערב חג השבועות חזרנו ונפגשנו שוב לברר את מקומה של התורה בחיינו כיחידים וכחברה. חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים תפסה את ועדת ההדרכה בשיא פעילות הקיץ של התנועות אך לכולנו היה ברור שכבר למחרת ההלוויה נגיע חברי הועדה מכל התנועות ביחד לבית משפחת שעאר בטלמון ונכריז כי גם כשיש מחלוקת בדעות אין מחלוקת בלבבות.

אדוני הנשיא ! במוצאי השבת הקרובה, פרשת וירא אני אצא מביתי שבישוב עלי ואסע לכיכר, אצא מביתי שגורלו עדיין עומד ונידון בבג”ץ ואבקש להכריז שאחריות כולנו לשמור על דרך הצדק והטוב שבעם ישראל.

מתוך אותה אחריות כלל ישראלית, שמתוכה קראתי לחניכי ובוגרי בני עקיבא לעלות למבשרת אדומים {e1 } ע”מ לעודד את המשך הבנייה והצמיחה, כך אני קורא להם כיום לצעוד ביחד לכיכר מתוך הרגשת אחריות אדירה על עתיד העם והמדינה. זכינו בשנים האחרונות להכיר שותפים מדהימים שבמהרה הפכו לחברים נאמנים שביחד מבקשים למצוא את נקודת האחיזה שתאפשר לרומם את המציאות כולה.

כאברהם אבינו אותו אנו פוגשים בפרשות השבוע שלנו השומע את קריאת ה “לך – לך ” ויוצא למסע הנצח של האומה, גם אנו מבקשים להמשיך את מגמת ההליכה ולחזק את הטוב המוסרי והערכי בחיי החברה.

מודים על הזכות לבקר במשכנך, ומקווים להיות ראויים להמשך המשימה.